Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri ve konut satışlarının artış kaydetmesinin, ABD'deki güveni ve Asya'daki ihracatçıların kazanç görünümünü desteklemesiyle Asya Borsalar geçtiğimiz haftaki kazançlarını genişletti.

Satışlarının yüzde 75'ini Japonya dışında gerçekleştiren fabrika robotları üreticisi Fanuc Corp., Tokyo'daki seansta yüzde 2.9 değer kazandı. Tren üreticisi CSR Corp., Çin'in demiryolları bakanlığının inşaat harcamalarını azaltacağına yönelik haberin ardından yüzde 4.2 düştü. Japonya'nın kazançlar bakımından en büyük emtia şirketi Mitsubishi Corp., ham madde ve metal fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 1.8 primlendi. Woongjin Energy Co., şirketin 3 müşterisinin güneş pili siparişlerini iptal etmesinin ardından yüzde 7 değer kaybetti.

Avrupa'daki sorunların küresel ekonomide yavaşlamaya sebep olacağına dair endişelere rağmen, Amerika'nın oldukça iyi dayandığını söyleyen Tokyo'daki Resona Bank Ltd.'ın baş ekonomisti Koichi Kurose, ABD ekonomisinin bu noktada kalabilmesi için şartların ekonomik politikalarla da desteklenmesi gerektiğini savundu. Kurose, yatırımcıların önümüzdeki yıl için yeni trend arayışına girmesinden önce, bu hafta hisse senetlerindeki hareketlerin sınırlı olacağını belirtti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 kazançla 113.93 puana yükseldi. Geçtiğimiz hafta yüzde 1.1 artış kaydeden endekste yer alan 10 sektörün 8'i değerlendi. Endeks bu yıl Avrupa'daki borç krizinin küresele ekonomik büyümeyi yavaşlatacağına ilişkin endişeden ötürü yüzde 17 aşağıda seyretti.

Japon Nikkei 225 Endeksi, 23 Aralık'taki tatilinin ardından bu haftanın ilk gününde yüzde 1.1 yükseldi. Endeksteki işlem hacimleri, 100 günlük ortalamanın yüzde 48 altında gerçekleşti.

Güney Kore Kospi Endeksi, ülkeden bir grubun Kim Jong Il'in ölümünün ardından Kuzey Kore'ye üzüntülerini bildirmek için bir ziyaret gerçekleştirmesinin sonrasında yüzde 0.6 düştü. Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 geriledi.