Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de işsizlik başvurularının beklenmedik şekilde düşüş kaydetmesinin ve Amerikan yasakoyucuların vergi indirimlerini uzatmasının ardından Japon hisseleri değerlendi; Nikkei 225 Endeksi son 2 haftanın en yüksek seviyesine tırmandı.

Satışlarının yüzde 75'ini Japonya dışında kaydeden sanayi robotları üreticisi Fanuc Corp. yüzde 2.9 değerlendi. Japonya'nın kazanç bakımından en büyük emtia şirketi Mitsubishi Corp., petrol ve metal fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 1.7 yükseldi. Fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc., Nikkei gazetesinin, şirketin önümüzdeki yıl 120 yen temettü ödemesi yapacağını söylemesinin sonrasında yüzde 1.3 artış kaydetti.

"ABD'den gelen ekonomik veriler hiç de kötü değil" değerlendirmesinde bulunan Daiwa Asset Management Co.'nun Tokyo'daki kıdemli stratejistlerinden Yoshinori Nagano, Kongre'nin ABD'deki istihdam vergileri kesintisini de 2 ay süreli olarak uzatmasının, vergi indirimlerinin sonlanmasının ardından Ocak-Mart dönemine ait GSYH'da düşüş olacağından kaygılanan yatırımcıların endişelerini azalttığını, bunun da piyasaya yansımış olduğunu belirtti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1 artışla 8,479.34 puana çıktı ve 14 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesine işaret etti. Daha kapsamlı Topix Endeksi yüzde 0.5 kazançla 726.44 puana ulaştı. Endeksteki işlem hacimleri 30 günlük ortalamanın yüzde 38 altında seyretti.

ABD'nin büyümesinin yavaşladığına ve Avrupa'daki borç krizinin bankacılık sistemine zarar vereceğine ilişkin endişelerin Japonya'nın en büyük 2 ihracat piyasasındaki talepleri azaltmasının etkisiyle Topix Endeksi bu yıl yüzde 19 düştü. Endeksteki düşüşün etkisiyle hisse fiyatları, defter fiyatlarının 0.87 katına kadar gerileyerek Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesine işaret etti.