Advertisement

Kapalıçarşı'da açılışta 1,8970 liradan güne başlayan dolar öğle saatlerine kadar bir miktar yükselişle 1,9000 lira seviyelerinde yatay bir seyir izledi. Dolar, piyasaların kapanışına doğru hızla yükselerek önce 1,9110 liraya daha sonra da 1,9200 liraya çıktı ve Türk Lirası karşısında yeni zirvesini gördü.

Şu dakikalarda İstanbul serbest piyasada 1,9120 liradan alınan dolar 1,9160 liradan satılıyor.

Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toğuç, ''Avrupa'da birkaç bankanın batışını duyabiliriz. Bu çerçevede dolar bütün para birimlerine karşı değer kazanıyor'' dedi.

Toğuç, dolarların Türk Lirası karşısında geldiği tarihi zirveye ilişkin, Merkez Bankasının politika faizinden fonlama yapmayacağını söylediğini hatırlatarak, buradan sıkılaştırıcı bir sinyal alındığını söyledi.

Resmi olmayan kaynaklara göre Avrupa'dan birkaç bankanın batacağına dair söylentiler bulunduğunu anlatan Toğuç, şunları kaydetti:

''Eurodan çıkışın, dolara doğru geçişlerin olduğunu görüyoruz. Avrupa'da birkaç bankanın batışını duyabiliriz. Bu çerçevede dolar bütün para birimlerine karşı değer kazanıyor. Merkez Bankası da bu riske karşı spekülatif hareketi engellemek için 'fonlama maliyetini istisnai günlerde artıracağım' diyor.''

"1,9000 liranın altı zor gözüküyor''

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, doların Türk lirası karşındaki ulaştığı rekor seviyelere ilişkin, ''Bundan sonra 1,9000 liranın altı zor gözüküyor'' değerlendirmesinde bulundu.

Uskuay, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın bugünkü değerlendirmelerinin dünkü açıklamalarından farklı olmadığının altını çizerek, ''Tek fark şu oldu; yurt dışında da ani reaksiyonlar gerçekleştiği zaman yeni para politikasının biraz zaafı ortaya çıktı diye düşünüyorum'' dedi. Bundan sonra 1,9000 liranın altının zor gözüktüğünü dile getiren Uskuay, şunları kaydetti:

''Merkez Bankasının cuma günü yapacağı 1 aylık bir ihale var. Eğer o repo ihalesinde faiz oranı yüksek çıkarsa ikinci etapta faiz biraz daha yukarı gidecek. Türk Lirası bu durumda Avrupa'daki yaşanan gelişmelere karşı biraz daha zayıf kalıyor. Yukarı yönlü hareket söz konusu. Ocak ve şubata baktığımız zaman riskler Türk Lirası'nın zayıflaması yönünde biraz daha artmış durumda. Türk Lirasını cazip hale getirmek için haftalık faiz oranını artıracaksınız. Türk Lirasına karşı cazibe yaratmazsanız o zaman dolarla yarışamazsınız. Yüzde 5,75 olan haftalık faiz oranı yukarı doğru itildiği takdirde o zaman biraz daha başarılı olabilir.''

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Aralık 2011 Çarşamba, 18:44 Misafir olmasi gerekenin cok altinda daha