Advertisement

ABD'nin, Suudi Arabistan'a 29,4 milyar dolar değerinde F-15 savaş uçakları satacağı bildirildi.

ABD'li yetkililer, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin Suudi Arabistan'a 84 yeni uçak satılmasını ve 70'den fazla uçağın modernize edilmesini öngören satış kararını duyurmaya hazırlandığını belirtti.

İran Deniz Kuvvetleri Amirali Habibullah Seyyari, ülkenin boğazdaki 10 günlük tatbikatı münasebetiyle dün verdiği röportajda İran'ın, stratejik boğaz üzerinde tam bir kontrole sahip olduğunu hatırlatırken "Hürmüz Boğazı'nı kapatmak İran için su içmekten bile daha kolay." derken kendisine cevap Batılı ülkelerden önce Suudi Arabistan'dan geldi. Suudi Arabistan Petrol Bakanlığı yetkilisi, Körfez ülkelerinin, İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatması halinde dünya pazarında oluşabilecek İran ham petrolü kaybını Körfez ülkelerinin karşılamaya hazır olduğunu bildirdi.

ABD Deniz Kuvvetleri Sözcüsü Teğmen Rebecca Rebarich ise "Hürmüz Boğazı üstünden herhangi bir suistimale hiçbir şekilde tolerans gösterilmeyecektir." açıklamasında bulundu.

Yetkililer satışın henüz ilan edilmemiş olması nedeniyle isimleri gizli tutulmak koşuluyla açıklama yaptıklarını belirtirken söz konusu satıştan kaygı duyan bir ülke daha var. ABD Kogresi'nin İsrail yanlısı üyeler olaydan duydukları endişeleri dile getirirlerken ABD'li hükümet yetkililerinin ise yapılan satışın İsrail'in bölgedeki askeri üstünlüğüne zarar getirmeyeceği konusunda ABD Kongresi üyelerine güvence verdikleri kaydedildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Kasım 2012 Çarşamba, 19:07 Misafir araplara satılan uçaklar dünyanın en modern uçaklarıdır boş konuşuyorsun (misafir)
29 Aralık 2011 Perşembe, 18:12 Misafir abd batmış olan ekonomisini para basarak ancak 2-3 sene idare ettirdi. şimdilerde yine tıkandı yürümeyen ekonomiyi açmak için bu defa savaş endüstrisini kullanmaya karar verdi anlaşılan.elindeki eskimiş teknoloji arap milletine kaktıracak, hem bunları kör döğüşü gibi birbirlerine düşürüp emtia yı altını patlatacak öte yandan da iyi silah satacacak...herhalde coni önümüzdeki yılların planını bu şekilde yapmışa benziyor...
29 Aralık 2011 Perşembe, 15:09 Misafir misafir 29 aralık 2011 perşembe 09:46 arkadaşım f18 avcı uçağıdır, f15 bombardıman uçağıdır. hangi uçağı alacağın o uçağı hangi amaç için kullanacağına bağlıdır. bu uçakları araplara sattıklarına göre irana yönelik bir bombardıman harekatı olabilir yönünde bir kanaat uyanıyor bende. ayrıca f15lerin görevini yapabilecek tek uçak f22dir ancak f22leri amerika bırakın arabistana israile bile vermemektedir.