Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın dağıttığı kredilerdeki artışın, bölgedeki borç krizinin boyutunu yeniden gündeme getirmesi üzerine, Asya'daki hisseler değer kaybetti ve MSCI Asya Pasifik Endeksi, 2008'den bu yana ilk kez ekside kapanmaya yöneldi.

En büyük pazarı olarak Avrupa'yı gösteren Japon fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc., euronun, yen karşısında 10 yılın en düşüğüne gerilemesinin, ihracatçıların kazanç görünümünü karartmasıyla yüzde 0.7 düşüş kaydetti. Çip üreticisi Elpida Memory Inc., şirketin kurtarma kredisinin geri ödemesini geciktirebileceğine yönelik haberin ardından yüzde 6.5 değer kaybetti. Avustralyalı nadir metal üreticisi Lynas Corp., Çin'in dün ihracat kotalarının düşürülmeyeceğini açıklamasının ardından yüzde 5.8 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 112.50 puana geriledi. Endeksteki 10 sektörün 7'sinde düşüş görüldü. Bu ay yüzde 0.9 düşüş kaydetmiş olan Asya Pasifik endeksi bu yıl yüzde 18 kayıpla, 2008'den bu yana en sert düşüşüne işaret etti.

Avrupa'nın ekonomik yavaşlamanın önüne geçemediğini belirten RCM Japan Co.'nun yatırım genel müdürü Kazuyuki Terao, "piyasanın bunu fiyatladığını sanmıyor. AMB, güçlü hamlelerde bulunmuyor ama yine de hiçbir şey yapmamasından iyidir" dedi.

Standard&Poor's 500 Endeksi dün Avrupa Merkez Bankası'nın ödemeler dengesinin geçtiğimiz hafta bankalara verdiği kredilerin ardından rekor seviyeye çıktığını açıklamasıyla yüzde 1.3 düştü. S&P 500 Endeks Vadelileri bugün yüzde 0.4 yukarıda seyrediyor.