Advertisement

Venezuela'nın Devlet Başkanı Hugo Chavez; Arjantin Lideri Cristina Fernandez'in meme kanseri olduğunu açıklamasının ardından Amerika Birleşik Devletleri'nin Latin liderlerinin kansere yakalanmasından sorumlu olabileceğini iddia etti.

Reuters'ın haberine göre Venzuela'nın soyalist lideri haziran ayında pelvis kemiğindeki ur sebebiyle operasyon geçirmişti. İddiayı ortaya atan lider hiçbir şekilde ithamda bulunmadığını sadece sesli düşündüğünü söyledi.

Askeri üsteki bir birlikte verdiği röportajda konuşan Chavez "Şimdiye kadar kimsenin bilmediği, kanser bulaştıran bir tekonoloji geliştirmişlerse eğer, bu hiçkimseyi şaşırtmaz. Bilemiyorum... Sadece düşünüyorum. Bu çok çok çok ilginç bir durum. Olasılıklarla sebebini açıklamak çok zor. " açıklamasında bulundu.

Venezuela lideri Chavez, Arjantin lideri Fernandez, Paraguay lideri Fernando Lugo, Brezilya'nın lideri Dilma Rousseff ve bir önceki Brazilyalı lider Luiz Inacio Lula da Silva yakınlarda kansere yakalandıkları haberi ile yüzyüze gelmek zorunda kaldılar. Liderlerin tamamı ise sol görüşlü.