Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin kredi sıkışıklığına neden olmasını önlemek için Avrupa Merkez Bankası'nın finansal sisteme nakit enejkte etmeye devam edeceğine yönelik endişelerle euro, yen karşısında son 10 yılın en düşük seviyesini kaydetti.

Avrupa Merkez Bankası'nın dün, bölgedeki bankalara geçtiğimiz hafta sağlanan sınırsız kredi imkanının arrdından, bankanın bilanço büyüklüğünün rekor seviyeye tırmandığını açıklamasının ardından euro, önemli para birimlerinin çoğunluğu karşısında değer kaybetti. İtalya'nın bugünkü 8.5 milyar euroluk tahvil ihalesinin öncesinde euro, dolar karşısında Ocak'tan bu yana en düşük seviyesine işaret etti. Küresel hisse senetlerindeki düşüşün etkisiyle, Japon yeni desteklendi. Malezya ringgiti ise, ülkenin en büyük ikinci ihracat pazarı olan Singapur'da ekonominin yavaşladığına işaret etmesi beklenen verilerin öncesinde değer kaybetti.

Görülebilir gelecekte AMB'nin önceden yaptığı gibi her ay artan likiditeyi çekmeyeceğini söyleyen Avustralya'nın en büyük ikinci bankası Westpac Banking Corp.'un baş Döviz stratejisti Robert Rennie, "bunun parasal genişlemenin daha resmi bir türü olması, güveni bir miktar artırıyor. Diğer yandan riskler, euroyu baskılamaya devam ediyor" dedi.

Euro, yen karşısında yüzde 0.3 değer kaybederek 100.54 seviyesine geri çekildi. Avrupa'nın ortak para birimi euro, günün daha erken saatlerinde 100.36 yen seviyesinden Haziran 2001'den bu yana en düşük seviyesini kaydetmişti. Euro/Dolar paritesi ise 1.2941 dolardan önce 10 Ocak'tan bu yana en düşük düzeyi olan 1.2888'e kadar geriledi; ardından 1.2929 seviyesine çıktı. Dolar, yen karşısında yüzde 0.2 kayıpla 77.76 seviyesinden işlem gördü.

MSCI Dünya Endeksi ve Standard&Poor's 500 Endeksi'nin dünkü yüzde 1.3'erlik kayıplarının ardından, MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 0.2 düştü.