Advertisement

Bankaların birbirlerinden dolar cinsinden en yüksek ve en düşük borçlanma oranları arasındaki fark 2.5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum, Avrupa'nın borç krizinin çözümü konusundaki başarısızlığının, para piyasalarında sabitleşmeye ve finansal sektördeki sıkıntıların artmasına neden olduğunun bir sinyalini veriyor.

3 aylık Libor faize ( Londra bankalararası borçlanma faizi) katkıda bulunan 18 bankanın Libor düzeltmeleri dün 28 baz puana çıkarak, Mayıs 2009'dan bu yana en büyük farka 2 baz puan yaklaştı. 3 aylık Libor faizi dün, merkez bankalarının piyasaya nakit enjekte etmesine rağmen, yüzde 0.579 seviyesi ile Temmuz 2009'dan bu yana en yüksek düzeyine işaret etti.

Bankalararası piyasadaki sıkıntıların sürdüğünün altını çizen Londra'daki Rabobank International'ın kıdemli sabit gelir stratejistlerinden Ricgar McGuire, "birkaç yıl önceki finansal kriz döneminde bankalararası faizlerin, 'bankaların birbirlerine borç vermeyecekleri oranlar' olduğunu söylerdik. Ne yazık ki, bu durum şimdi de geçerli. Bankaların ellerindeki çevre ülkelerin tahvillerine ilişkin riskler devam ediyor" dedi.

HSBC Holdings Plc dün borçlanmak için yüzde 0.340; UBS AG ise yüzde 0.616 faiz ödeyebileceğini açıkladı.

Tarihi değerlere bakıldığında, bankalararası en yüksek ve en düşük borçlanma maliyetleri arasındaki farklar, finansal sorunların arttığı dönemlerde açılıyor. Lehman Brothers Holdings Inc.'in 15 Eylül 2008'de iflas etmesinin ardından, bankalararası 3 aylık dolar cinsinden borçlanma maliyetlerinin en yüksek ve en düşüğü arasındaki fark 115 baz puana ulaşmıştı.