Advertisement

Avrupa Hisseleri, İtalya'nın 8.5 milyar euroluk tahvil ihalesi öncesi, gün içindeki kazançlarını geri verdi ve gösterge endeks az bir değişimle kaldı. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri de az bir değişim gösterdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.5 yükselişinin ardından, Londra saatiyle 9:23'de 0.2 gerileyerek 239.7 seviyesine geldi. Endeks, politika yapıcılarının bölgesel borç krizini durdurmak için harekete geçiceği spekülasyonları ve ABD ekonomi verileri üzerine 22 Eylül'deki, bu senenin en düşük seviyesinden yüzde 12 ralli yaptı. Standard & Poor’s 500 Endeksi Mart kontratı yüzde 0.1'den az artarken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1'den az gerileme gösterdi.

London Capital Group traderı Jonathan Sudaria " Dün Italya'daki 6 aylık bono ihalesinin bazıları için başarı sayılmasına karşın piyasa iştahını gösterecek asıl sınav bugünkü daha uzun vadeli ihaleler olan 3 ve 10 yıllık ihaleler olacak." dedi ve " Kötü bir ihale diğer bir düşüş günü getirebilir, özellikle işlem hacminin zayıf olduğu dönemde" yorumunda bulundu.

Noel sonrası işlem hacminin düşük seviyede görülmesiyle birlikte, Stoxx 600'ün günlük işlem hacmi son 2 seansta bu senenin ortalamasından yüzde 31 altında kaldı.

İtalya dün 179 günlük bono ihalesinde  9 milyar euroluk kağıdı yüzde 3.215 faizle sattı. 25 Kasımdaki benzer vadeli bono ihalesinde faiz yüzde 6.504 seviyesinde gerçekleşmişti. İtalya dün ayrıca sıfır kuponlu Eylül 2013 vadeli kağıdı yüzde 4.85 faizle sattı. Önceki ihalede faiz 7.81 seviyesinde oluşmuştu.