Advertisement

Bu yılki büyümelerini 2012'ye de taşımaya çalışan Asya'daki politika yapıcılar, faiz indirimleri ve mali teşvikler gibi yan etkisi yüksek hamlelerle ekonomilerini riske atabilir.

Hindistan'daki Royal Bank of Scotland Group Plc.'nin Singapur'daki stratejistlerinden Lim Su Sian, enflasyon riskinin hâlâ yüksek olduğu dönemde, küresel büyümedeki yavaşamanın yetkililer üzerindeki baskıları artırmasıyla 2012'deki "politika hatalarının" artabileceğine dikkat çekti. Merkez Bankası'nın faiz artışlarını durdurduğu Hindistan'da, aylık enflasyon yüzde 9'un üzerinde seyrederken, Çin'de de enflasyon 2011'in her ayında hedefin üzerinde gerçekleşti.

Tayland'dan Endonezya ve Malezya'ya kadar birçok Asya ülkesi, Avrupa'daki borç krizinden ekonomilerini korumak için faizleri indirme ya da sabit tutma yolunu seçti. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, büyüme tahminlerini düşürmesine rağmen, bölgedeki enflasyon tahminlerini bu ve gelecek yıl için yükseltti. Öte yandan Fitch, Çin ve Hindistan'ın "istisna" olduğunu belirtse de, Asya ekonomilerinin politika hamleleri için yeterli alanları bulunduğunu söyledi.

"Faizleri indirmek zorunda oldukları inancında olan merkez bankaları var; ancak bunu yapabilecek durumdalar da mı; işte bu ayrı bir konu" ifadeleriyle, ekonomideki çetrefilli dönemi vurgulayan Lim, büyümenin net bir şekilde yavaşlaması ile enflasyon arasında kalan  bazı ülkelerin, zorlukları çok yakından hissedebileceğini; bunun da "politika hatalarına" neden olabileceğini savundu.

Güney Kore'nin sanayi üretiminin Kasım'da ikinci kez düşüş kaydetmesiyle, Avrupa'daki borç krizinin etkilerine ilişkin endişeler yeniden gün yüzüne çıktı. Güney Kore resmi istatistik kurumunun rakamlarına göre sanayi üretimi Ekim'deki yüzde 0.6'lık düşüşünün ardından, Kasım'da da yüzde 0.4 geriledi. Kore Merkez Bankası, büyümeyi desteklemek için faiz oranlarını 6. ayında da sabit tuttu.