Advertisement

İtalya Hazinesi bugün toplam 7 milyar euroluk (9 milyar dolar) tahvil sattı ve yılın son borçlanma ihalesinde faizler düştü.

Roma Merkezli Hazine, 2.5 milyar euro tutarında 2014 vadeli tahvil satışında bulundu. Bu kağıt için maksimum satış hedefi 3 milyar euro olarak belirlenmişti. İhalede faiz yüzde 5.62 seviyesinde gerçekleşti. 29 Kasım'da yapılan önceki benzer ihalede faiz yüzde 7.89 seviyesinde egrçekleşmişti. Hazine ayrıca, 2.5 milyar euro tutarında yüzde 5 faizli ve 2022 vadeli kağıdı yüzde 6.98 faizle fiyatladı. 29 Kasım'daki ihalede faiz yüzde 7.56 seviyesindeydi. Hazine bunun yanında, yaklaşık 2 milyar euroluk 2021 vadeli ve 2018 vadeli değişken faizli tahvil satışı da yaptı.

Bu satışlar, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) geçen hafta bankalara üç yıl vadeli sınırsız fon sağlamasının ardından, Hazine'nin 9 milyar euroluk bonoyu önceki ihaledeki faizin neredeyse yarısı olan yüzde 3.251 ile satmasından bir gün sonra gerçekleşti.

Londra'da Spiro Sovereign Strategy idari direktörü, "Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) tedbirleri açık bir biçimde yardımcı oldu ve dünkü satış, bugünkü daha uzun vadeli ve daha zorlu satışlar için iyi bir işaret oldu" değerlendirmesinde bulundu.