Advertisement

İtalya'da Hazine'nin maksimum hedefinden daha az miktarda tahvil satması sornası İtalyan tahvillerinde görülen düşüşler euroyu olumsuz etkiledi. Bu hareket sonucu, Avrupa ortak para birimi yen karşısında son 10 yılın ve dolar karşısında son 15 ayın en düşük seviyesine indi.

Euro yen karşısında yüzde 0.8 düşerek, New York saati ile 08:35'te 100.06 yen ve dolar karşısında 1.2858 dolar seviyelerine indi. 10 yıl vadeli İtalyan tahvilllerinin faizi dört baz puan yükselerek yüzde 7.04 seviyesine çıktı. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) yüzde 0.2 yükselirken, Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1'lik bir artış gerçekleştirdi. Altın son beş ayın en düşük seviyesine indi.

İtalya Hazinesi bugün, 2022 vadeli tahvili yüzde 6.98 faizle sattı. 29 Kasım'daki benzer vadeli ihalede ise faiz yüzde 7.56 seviyesinde gerçekleşmişti. Avrupa Merkez Bankası, finans kuruluşlarının bankada tuttuğu gecelik paranın dün rekor seviyeden düştüğünü kaydetti. Bugün ABD'de açıklanan işsizlik başvuruları verisi ise, geçtiğimiz bir aylık sürede daha az Amerikalının işsizlik maaşından yararlanmak için başvuruda bulunduğunu ve bu sayının son üç yılın en düşük seviyesine indiğini gösterdi.

Zürih'te Credit Suisse Group AG'nin sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Michael Markovic, "Yüzde 7 civarındaki tahvil faizleri, mutlak biçimde, sürdürülebilir değil" dedi ve "İtalya planladığı miktarın tümünü satamadı. Bu, Euro Bölgesi'nde baskı altındaki piyasalar için olumlu bir haber değil" değerlendirmesinde bulundu.

Euro yen karşısında beşinci günde de düştü ve Haziran 2001'den bu yana en düşük seviyesine geriledi. 17 Avrupa ülkesinin ortak para birimi dolar karşısında ise Eylül 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.