Advertisement

ABD'de daha önceden sahip olunan konutları satın almak için kontrat imzalayanların sayısı, düşmekte olan fiyatlar ve düşük borçlanma maliyetlerinin talebi artırması sonucu Kasım ayında beklenenden daha hızlı arttı.

Askıda konut satışları, Ekim ayında yüzde 10.4 artmasının ardından, Kasım ayında yüzde 7.3 artarak Nisan 2010'dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin Kasım ayında yüzde 1.5 artması bekleniyordu.

Haziran 2009'da sona eren ve 18 ay süren resesyonu tetikleyen konut sektörü, inşaatların hızlanması, müteahhitlerin güvenlerinin artması ve piyasadaki konut sayısının azalmasının etkisi ile istikrar kazanma yönünde işaretler yolluyor. Ancak, diğer bir hacizli konut dalgası gelecek yıl gayrımenkul değerleri üzerinde baskı oluşturabilir.


West Chester, Pennsylvania'da Moody’s Analytics Inc. kıdemli ekonomisti Aaron Smith, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "Alıcıların güveni daha da artmış gibi görünüyor ve rekor seviyelere düşen mortgage faizleri alıcıları cezbediyor" dedi ve "Ancak aktivite halen tarihi standartların altında görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.