Advertisement

Amerikan 5. filosu, İran'ın yeni uluslararası yaptırımlar uygulanması durumunda Hürmüz Boğazı'nı kapatma tehdidine rağmen, iki Amerikan savaş gemisinin bu stratejik deniz geçidini sorunsuz biçimde geçtiğini bildirdi.

5. filo sözcüsü Deniz Yüzbaşı Rebecca Rebarich Bahreyn'deki karargahtan yaptığı açıklamada, USS John C. Stennis uçak gemisi ve USS Mobile Bay füze kruvazörünün Hürmüz Boğazı'ndan programlanmış rutin geçişlerini yaptıklarını belirterek, İran deniz kuvvetleriyle temaslarının her zaman geleneklere uygun ve profesyonel, alışılmış, iyi bilinen deniz uygulamaları şeklinde sürdüğünü kaydetti.

İki Amerikan savaş gemisi, Afganistan'daki NATO güçlerine hava desteği sağlayacağı Arap Denizi'ne doğru Hürmüz Boğazı'ndan geçmeden önce Birleşik Arap Emirlikleri'nin Cebel Ali Limanı'nda mola verdi.

İran donanması cumartesi günü bölgede Umman denizi ve Hint Okyanusu'nda 10 gün sürecek tatbikata başlamıştı.

İran'ın "Hürmüz'den istersem tek damla petrol geçirmem" tehdidine karşılık ABD  Rebarich aracılığı ile "Hürmüz uluslararsı bir boğaz. Burada yapılacak tek hata asla tolere edilmez" çıkışına "İran ise "ABD, bize ne yapacağımızı söyleyecek konumda değil!" yanıtını vermişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Andrew Shapiro, Suudi Arabistan'a 84 F-15 Amerikan avcı-bombardıman uçağının satışının, İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatma tehdidinde bulunduğu bir sırada, Washington'ın İran Körfezi'nin güvenliğine verdiği önem konusunda, "kuvvetli bir mesaj" olduğunu söyledi.

Shapiro, savaş uçağı satış anlaşmasının, Suudi Arabistan'ın egemenliğine dış güçlerin tehdidine karşı caydırıcılık ve savunma kapasitesini artıracağını söyledi.