Advertisement

Son zamanlarda yatırımcısı üzen altın, aslında üstü üste on birinci kazanç yılına girerken son 90 yılın da en iyi 10 yıllık kazancını gösteriyor. Fakat sarı metal, son kayıplarıyla ayı piyasasına adım atmış görünüyor.

Securities and Exchange Commission verilerine göre milyarder yatırımcı George Soros, altın varlıklarının yüzde 99'unu elinden çıkardı. Soros iki yıl önce altın için "en büyük varlık balonu" demişti. Hedge fon yöneticileri John Paulson, Paul Touradji ve Eric Mindich de aynı şekilde geçtiğimiz yıl altın satışına gitmişlerdi.

"Bir fikrinizi açıklayabilirsiniz ama açıkladığınız bütün fikriniz olmayabilir" diyen BloombegHT yorumcusu ve analist Okan Böke, "Açıklanan rakamlarda sadece Soros'un tek bir fondaki varlığı söz konusu. Soros'un diğer fonlarında da varlık satışına gidip gitmediğini ya da sattığı varlığı tekrardan kendisinin ve ya sahip olduğu başka bir fonun alıp almadığı bilmiyoruz. Ayrıca varlığının yüzde 99'u deniyor ama ya bu varlık ya sadece 1 kilo ise?" yorumunda bulundu.

Altının onsu 6 eylüldeki 1,921.15 dolar rekorundan 1,556,15 dolara gerileyerek ayı piyasasına çok yaklaşmasının ardından konuyla ilgili fikir ayrılıklarının arası açılıyor. Bazı yatırımcılar küresel bazlı hisselerdeki 10 trilyon dolarlık kayıpta daha fazla nakte yönelirken bazıları ise daha fazla sıcak metal peşine düşerek ETF'deki altın varlıklarına rekor üstüne rekor kırdırdılar. Sarı külçenin son kan kaybına rağmen 2011 yılında yüzde 7.6 değer kazanmış olması önümüzdeki yıl da hisseleri, tahvilleri ve doları sarsmaya devam edeceği anlamına geliyor. 

“Altın yatırımcıyı korumak adına bu yıllık görevini tamamladı." diyen Michael Cuggino,  “Altın her yerde mevcut. Altını eğer 1,800 dolar seviyelerinden aldıysanız tabii ki şu an mutsuz olursunuz.  Bazı insanlar altından çıktılar ama emin olun uzun dönem yatırımcıları hala daha altında devam ediyorlar." yorumunda bulundu.

Bloomberg'in 44 trader ve analist arasında yaptığı araştırmadan ise altının onsunun 2012 yılında yüzde 40 artışla 2,140 dolar olacağı sonucu çıktı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Ocak 2012 Pazartesi, 05:04 Misafir yorum yazan arkadaslar belliki altinda zarar etmisler ve beklentilerini yazmislar ama ben 2012 de altinda fazla bir oynama olacagini ongormuyorum.avrupali altin stogunu doldurmus durumda.iktidarlarin el degistirdigi su durumda bile altina onemli bir yonelme yok.
02 Ocak 2012 Pazartesi, 01:11 Misafir mutlaka cikacak.dendigi gibi amerika iran savasi kapida dunya karisik piyasa olarak.ulke olarak cari acik yani basimizda duran buyuk nir sorun buda dolari yukarida tutuyor.yoksa yatirimci gelmiyor.ihracat artmadigi muddetce cari acik boyle devam eder.ve dolarda.eeee altin fiyati dolara endeksli oldugu icin.mutlaka cikacak.belki bir aydan fazla bir sure alacak ama cikacak
01 Ocak 2012 Pazar, 18:07 Misafir altın 2012 yılının en iyi yatırımı olacaktır.çünki 2011 de borsalarda getiri yok gibi?insanlar altına sarılacaklardır uzun vadede.?