Advertisement

Çin para birimi yuan, ülke merkez bankasının, dolara endeksli seyrin sona erdiği 2005 yılından bu yana en yüksek günlük fiksingini belirlemesinin ardından, sermaye çıkışlarını önlemek için para biriminin değer kazanmasına destek vereceği beklentilerinin güçlenmesi sonucu son 17 yılın en yüksek seviyesine çıktı.Para piyasası faizi ise Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

Politika yapıcılar, 4 Ocak'ta tekrar açılacak olan piyasanın yeni yıl tatili nedeniyle kapanması öncesi, yuan referans kurunu yüzde 0.23 yükseleterek, dolar karşısında 6.3009 seviyesine çıkardı. Döviz Bakanlığı sözcüsü Hong Lei, 28 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Çin'in döviz kurunun esnekliği konusunda çabalarının süreceğini söyledi. Çin'de imalat sanayi verisi, önceki ay düşüş göstermesinin ardından Aralık ayında yükseldi.

Shenzhen'de China Merchants Bank Co.'dan kıdemli analist Liu Dongliang, "Fiksing, tatil dönüşü ilk seansta kilit seviye olan 6.3'ü yukarı yönde kırabilir" dedi ve "Yuan gelecek yıl en fazla yüzde 3 civarında değer kazanabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Yuan, Şanghay saati ile 10:27'de yüzde 0.13 yükselerek dolar karşısında 6.3107 seviyesine çıktı. Yuan 6.3070 seviyesine çıkarak, ülkenin 1993 sonunda resmi ve piyasa kurlarını birleştirmesinden bu yana en yüksek seviyesini gördü. Çin para birimi bu yıl yüzde 4.4 değer kazandı ve 2010'daki yüzde 3.6'lık kazancını aştı.