Advertisement

Japonya'da ikidar partisi, haftalar süren iç tartışmalar ve bir parti üyesinin baş kaldırmasının ardından, Başbakan Yoshihiko Noda'nın diğer bir not indirimini önlemeye yönelik çabaları dahilinde, satış vergisinin 2015 yılına kadar ikiye katlanmasını öngören bir plan üzerinde anlaşmaya vardı.

Dün anlaşmaya varılan öneri, satış vergisinin yüzde 5 seviyesinden, Nisan 2014'te yüzde 8'e ve Ekim 2015'te yüzde 10'a çıkarılmasını içeriyor. Önerinin detayları, bu tasarıyı desteklemeyebileceği yönünde işaretler veren muhalefetteki Liberal Demokrat Parti ile görüşülmeden önce, Maliye Bakanı Jun Azumi'nin başkanlığında oluşturulan bir hükümet komitesi tarafından onaylanması gerekiyor.

Japonya'da ticaret bakanlığı eski yetkililerinden ve Tokyo'da risk değerlendirme şirketi Eurasia Group'ta görev yapan Jun Okumura, "Çok zor olacak" dedi ve "Yasa tasarısı, Liberal Demokrat Parti'nin siyasi nedenlerden dolayı Japonya'nın Demokrat Partisi'ne muhalefeti nedeniyle parlamentodan geçemeyebilir" değerlendirmesinde bulundu.