Advertisement

Emtia; Avrupadaki borç krizinin ve soğumakta olan Çin ekonomisinin ham maddeye olan talebi baltalayacağı endişesi ile pamuk, bakır ve kakaonun liderliğinde 2008'den beri ilk yıllık kaybına hazırlanıyor.

Emtianın işlem gördüğü Standard & Poor's GSCI Toplam Getiri Endeksi Singapur'da yerel saatle 15.37'de yüzde 0.3 değer kazanarak 4,908.1 seviyesine gelirken yıllık kaybını da yüzde 0.7'ye indirdi.

Kakao, en büyük üretici olan Ivory Coast'daki arz patlaması ile 2011 yılında New York'ta yüzde 31 değer kaybetti. Pamuk da üretimde yükseliş ve baltalanan talep ile bu yıl yüzde 37 değer kaybetti. otomobilden beyaz eşyaya konuttan uçağa geniş endüstriyel kullanımı sebebiyle ekonominin en büyük indikatörlerinden biri olan bakır ise 2008 yılından beri ilk yıllık kaybına hazırlanıyor. Çin hala daha en büyük bakır tüketicisi olma sıfatını koruyor.

OECD verilerine göre Çin, 2010 yılındaki yüzde 10.4'lük büyüme oranından 2012 yılında yüzde 8.5'lik büyüme oranına gerileyecek. Çin'in imalatı küresel büyümenin darbe alması ve Başbakan Wen Jiabao'nun açıklamaları sebebiyle konut piyasası üstündeki spekülasyonların uzamasıyla aralık ayında üst üste iki ay daraldı. 

Yavaşlayan küresel ekonomi ve Avrupa'nın borç krizinin yatırımcının riskli varlıklara karşı talebini azaltmasıyla Küresel hisse piyasaları bu yıl 6.3 trilyon değer kaybetti.