Advertisement

Gelişen Piyasa hisselerinin çoğu, Avrupa borç krizinin beklenenin üzerinde çıkan Amerika verilerini gölgede bırakması sebebiyle düştü. Bu hareketle birlikte gösterge endeks 2008'den beriki ilk yıllık düşüşüne doğru yöneldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksinde artan her 4 hisseye karşılık 5 hisse düşüş gösterdi ve endeks Londra saatiyle 9:08'de yüzde 0.1'den az düşerek 914.10 seviyesine geldi. Hindistan Sensex Endeksi yüzde 0.4 geriledi. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.2 arttı ve bu yılki düşüşü yüzde 22'ye geriletti. Moskova'daki Micex Endeksi, Rusya'nın ikinci büyük doğal gaz üreticisi OAO Novatek'in yüzde 1.9 artışının öncülüğünde yüzde 0.4 yükseldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, ABD'nin toparlanmasının duracağı ve Avrupa borç krizinin küresel büyümeyi yavaşlatacağı yönündeki endişelerin etkisiyle bu sene yüzde 21 düşerken, küresel hisse piyasaları 6.3 trilyon dolar değer kaybetti. Dün açıklanan veriler, ABD konut satışlarının beklenenin üzerinde arttığını ve işsizlik başvuruları geçen ay son 3 yılın en düşük seviyesine düştüğünü gösterdi. Haftaya açıklanacak veriler, Avrupa üretiminde 5 aylık daralma olduğunu gösterebilir.

Credit Suisse Asset Management'ın kıdemli danışmanı Bob Parker, bugün Bloomberg UTV'ye yaptığı değerlendirmede " Resesyon riski ABD'de önemli ölçüde azaldı" dedi ve " Ben 2012 yılının Amerika ve Asya için ılımlı bir büyüme getireceğini ve Avrupa'nın da zor durumunu yavaş yavaş toparlamaya başlayacağını bekliyorum" yorumunda bulundu.

Konu hakkında bilgiye sahip bir yetkileye göre, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Ocak 9'da Berlin'e giderek Avrupa borç krizini çözmek için Almanya başbakanı Angela Merkel ile görüşmelere yeniden başlayacak. Liderler, 9 Aralık'taki zirveden çıkan kararların ardından Avrupa'nın mali kurallarına yönelik değişiklikleri Mart ayına kadar tamamlamayı ve daimi kurtarma fonun toplam 500 milyar euro'da (646 milyar dolar) sınırlandırma planlarının tekrar gözden geçirmeyi amaçlıyor.