Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

GÜNEŞ DOĞU'DAN DOĞACAK

Hindistan'da açıklanan PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) son 6 ayın
zirvesine çıkarken, Çin'de de 50 seviyesinin altında açıklanan figure bu kez 50 seviyesinin üstüne çıktı. Piyasaların kapalı olduğu günde gelen haberlere verilen tepki de geç oldu. PMI, büyüme verisine öncü olarak kabul ediliyor ve öncü bir veri görevi görüyor. 50 seviyesinin üstünde gelen veriler genişlemeye işaret ederken, bu seviyenin altında kalanlar ise daralmaya vurgu yapıyor. Asya PMI'larından sonra Avrupa PMI verileri de beklentileri aştılar, özellikle 50'nin altında kalsa da Almanya PMI verisinin beklentileri aşması Avrupa adına moral oldu. Bugün ABD'de açıklanacak bir diğer öncü büyüme verisi olan ISM izlenecek ve son dönemde beklentileri aşan ekonomik veriler aşıklayan ABD'nin bunu bir kez daha tekrarlayıp tekrarlayamayacağı izlenecek.

Büyük global piyasaların kapalı olduğu günde düşük hacimle Alman Dax Endeksi % 3 yükselerek 6.075 puana tırmandı. İtalya ve İspanya gibi ülkelerde ise artış % 2 civarında gerçekleşti. Yurt içinde ise faiz ve kurdaki gerginliğe bağlı olarak İMKB 100 Endeksi günü tepe seviyelerden tamamlayamadı. 51.711'e kadar çıkan endekste kapanış 51.340 seviyesinden ve hacimsiz şekilde yapıldı.

MSCI Asya Endeksi % 1.7 yükselirken Asya cephesinde de önemli aktörler henüz oyuna dahil olmadılar. Çin, Japonya, Yenş Zelanda ve Tayland'da bugün piyasalar tatil nedeniyle kapalı. 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi % 0.14 artış gösterirken Avustralya ve Yeni Zelanda Doları ise Dolar'a karşı son 3 haftanın zirvesindeler. Risk iştahındaki canlanma umutlarına bağlı olarak kuvvetlenen Euro/Dolar 1.2986 ile % 0.4 yükselirken Türkiye'nin de içinde bulunduğu Gelişen Piyasa kurlarını olumlu etkiliyor. Güney Afrika Randı % 0.24 yükselirken Rus Rublesi % 0.68 artışta.

Merkez Bankası'nın iki partide kura müdahale ettiği günde Dolar/TL değişim göstermezken güne 1.8868'ten başlıyor, Euro/TL 2.45'in üzerinde ve Sepet Kur 2.1686'da. Bugün bankanın ekonomistlerle olan toplantısında vereceği mesajlar izlenecek.

Faiz cephesinde ise gecelik faiz oranlarının yükselişi ve bunun da kısa vadeli bonolara etkisi izleniyor. Bankacılık sektörünün bileşik fonlama ortalaması % 9.6'ya tırmanarak sıkılaştırma başladığından bu yana en yüksek düzeye tırmandı. Bugün de 5 milyarlık haftalık repo dönüşü olan piyasaya politika faizi olan % 5.75'ten fonlama yapılmaz ve banka bugünü de istisnai ilan ederse bileşik fonlama yükselmeye devam edecek. Bugün Aralık ayı enflasyon verisi takip edilecek.

EMTİADA BEKLENTİLER KARIŞIK

Dün kapalı olan uluslararası meta Borsalarında bugün işlemlere başlandı.

Petrol cephesinde İran ve ABD gerginliği fiyatlanıyor. Ekonomik verilerin de moral verdiği ABD tipi ham petrol varil başına 100 Dolar'ın üzerine çıkarken, Brent petrol 108.79 Dolar'a sıçradı. Dolardaki değer kaybı sürerken Dolar Endeksi 80 seviyesinin altına kaydı ve değerli metaller bundan faydalanıyor. Spot altın 1.589 dolara çıkarken spot gümüşte % 2'lik yükseliş ile beraber ons başına 28.44 Dolar ekranlara yansıyor. Büyüme sevincinin yansıdığı bir diğer metal de % 1.59 ile bakır oluyor. Buğday ve mısır gibi tarım emtiasında da morallenen alıcılar fiyatları % 1'den fazla yukarı itiyorlar. Son gelen verilere göre emtia cephesinde işler karışık.

Fon yatırımcıları 28 Aralık ile biten haftada emtia fonlarından 936 milyon
Dolar çekerlerken, hedge fon pozisyonları olarak addedilen spekülatif pozisyonlar Ağustos 2010'dan bu yana en hızlı artışı gösterdi, % 18 artan uzun poziyonlar 536 bin kontrata yükseldi. Uzun pozisyon bir varlığın yükseleceği yönünde yapılan alımlara verilen ad olarak biliniyor.

Bugün beklenen veri akışı şu şekilde:

- TÜİK Aralık ayı enflasyon verilerini açıklayacak 10:00 (TÜFE %1,73, ÜFE %0,65)

- Almanya'da Kasım ayı istihdam verileri açıklanacak 10:55 (ÖNCEKİ:%0.4)

- ABD'de Kasım ayı inşaat harcamaları açıklanacak 17:00 (ÖNCEKİ: %0,8)

- ABD'de Aralık ayı ISM imalat endeksi açıklanacak 17:00 (ÖNCEKİ: 52,7)

- FED'in Açık Piyasa Komitesi toplantısı yapılacak 21:00

- Tatil olan Ülkeler: Çin, Japonya, Yeni Zelanda, TaylandTwitter.com/Gokhan_Sen

Gökhan ŞEN
Bloomberg HT Araştırma Bölümü