Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dolardaki değer kaybının yatırımcıyı aternatif yatırım araçlarına yöneltmesi ve altında geçen haftaki düşüşün fiziki alımları artırması metal fiyatlarını destekliyor.

Çin ve ABD'de imalat sanayinin iyileştiğine dair işaretlerle dolar bugün euro karşısında değer yitirdi. Genelde Amerikan para biriminin aksi yönünde hareket eden metal, 29 Aralık'ta 1,540.90 dolar olarak Temmuz'dan beri en düşük seviyeden kapanmıştı.
 
ABD verilerine göre hedge fonlar 27 Aralık'ta sona eren haftada altının yükseleceğine dair bahislerini yüzde 4.5 oranında azalttı.

Londra'daki TheBullionDesk.com'da analist olan James Moore, "Artan fiziki alımların fiyatları desteklemesi bekleniyor. Comex'te spekülatörlerin pozisyonlarındaki azalma da yukarı yönlü fiyat pontansiyeli oluşturuyor" dedi.

Şubat teslim altının ons fiyatı Comex'te yüzde 1.7 arttı ve 1,593.60 dolar oldu. Spot altının onsu Londra'da ise yüzde 1.7 değerlenerek 1,592.68 dolardan işlem gördü.

Londra'daki Fairfax IS'te analist olan Carole Ferguson ise altının değer kaybeden dolardan desteklendiğini bildirdi.

Yatırımcıların hisse senetleri veya Döviz yerine altına yönelmesiyle 2011'de yüzde 10 oranında değerlenen metal böylece 11 sene üst üste yükseliş kaydetti. Vadeli kontratlar Eylül'de 1,923.70 dolarla rekor kırmasından bu yana yüzde 17 değer yitirdi.