Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yatırımcının; İran üstünde kurulmaya çalışılan baskı, ABD ham petrol stoklarının düşmesi ve ekonomik toparlanmanın daha fazla arz gerektireceğine oynaması ile petrol 8 ayın yükseğinin yakınlarında işlem görüyor.

İran ordusunun ABD'yi Basra Körfezi'ne geri dönmemesi konusunda uyarmasının ardından petrol vadelileri dün yüzde 4.2 değer kazandıktan sonra pek fazla değişim göstermeden seyrediyor. Petrol, ayrıca ABD imalatının altı ayın en hızlı büyümesini göstermiş olmasından ve Asya ile Avrupa'daki fabrika hareketlenmesinden de beslendi. ABD Enerji Bakanlığı'nın yarın açıklayacağı verilerde ham petrol stoklarının 500 bin varil azaldığı görülebilir.

"İmalat verilerindeki bu küresel çaplı senkronizasyon emtia piyasalarını çok olumlu etkiliyor." diyen Melbourne'daki IG Markets analisti Cameron Peacock, "Ayrıcca ABD ve İran arasındaki yükselen tansiyon da petrol fiyatlarını yukarı taşıyor." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki şubat teslimli ham petrolün varili 15 sent düşüşle Sydey'de yerel saatle 15.04'te 102.81 dolar oldu. Petrolün kontratı dün yüzde 4.13 artışla 10 mayıstan beri en yüksek seviye olan 102.96 dolardan işlem gördü. Fiyatlar 2011 yılında yüzde 8.2 tırmanış kaydetti.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Borsası'ndaki şubat teslimli brent petrolün varili 18 sent düşüşle 111.95 dolar seviyeslerinde seyrederken Avrupalı kontratın Batı teksas kontratına farkı 9.15 dolar oldu.