Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Pakistan ulusal medyasının haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland yaptığı açıklamada, Pakistan ile İran arasında inşasına başlanan doğalgaz boru hattından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

İslamabad yönetiminin İran hükümetiyle ile yaptığı doğalgaz anlaşmasını, İran'a uygulanan uluslararası yaptırımları ihlal edilmesi olarak değerlendiren Nuland, ''Obama yönetiminin, Pakistan-İran doğalgaz anlaşmasına başından beri duyduğu endişe açıktır'' ifadesini kullandı.

Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari geçen hafta mitingde yaptığı konuşmada, ''ABD'nin kuşkularına rağmen İran ile imzalanan doğalgaz boru hattı anlaşmasının sekteye uğramasına izin vermeyeceğiz'' demişti.

İran'ın Güney Pars doğalgaz sahasını Pakistan'a bağlayacak boru hattı projesi için Pakistan ile İran 2010 yılında anlaşma imzalamıştı. 2014 yılında tamamlanması planlanan ve 7,5 milyar dolar tutarındaki boru hattından Pakistan'a 25 yıl boyunca günlük 22 milyon metreküp gaz akışı sağlanacak. Pakistan'ın enerji sorununa büyük ölçüde çare olacak doğalgaz boru hattı daha sonra Hindistan'a da ulaşacak.

ABD, İran'a nükleer silah yapımında kaynak sağlayacağı için söz konusu boru hattı projesine karşı çıkıyor.