Advertisement

Başta ABD ve Almanya olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen ekonomik verilerin ardından Avrupa'daki borç krizine rağmen küresel büyümenin etkisiyle kazançların artacağına ilişkin iyimserlik, Asya Borsalarını, yeni yılın ilk tam işlem gününde yukarı taşıdı.

Satışlarının yüzde 68'ini ABD'de gerçekleştiren inşaat malzemeleri üreticisi James Hardie Industries SE yüzde 2.5 yükseldi. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., emtiada görülen son 8 ayın en büyük rallinin etkisiyle yüzde 4.1 değer kazandı. ABD'deki bir araştırma şirketinin, Çin'den gelen talepler ile birlikte otomobil satışlarının dünya genelinde artacağını öngörmesinin ardından Toyota Motor Corp. ve Honda Motor Co., otomobil üreticileri arasındaki ralliye öncülük etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 kazançla 116.62 puana yükseldi.Endekste düşüş kaydeden her hisseye karşılık 2 hisse primlendi. Asya Pasifik Endeksi'nde, 2011'de Çin'in emlak piyasasını soğutmaya yönelik adımları ve Avrupa'daki borç krizinin etkisiyle 1.5 trilyon dolar eridi. Endeksteki şirketler, net varlıklarının tahmini değerinin 1.17 katından fiyatlandı. Bu rakam 2010'da 1.5 katıydı.

Değerlemelerin cazip göründüğünü söyleyen Mitsubishi UFJ Asset Management Co.'nun Hong Kong'taki fon yöneticilerinden Michiya Tomita, yatırımcıların Avrupa'ya dair kaygılardan ötürü karamsar olduğunu hatırlatarak, piyasanın şimdi küresel büyüme sinyallerinin etkisiyle destek bulduğunu belirtti.

Asya Pasifik Endeksi dün Avustralya, Çin ve Hindistan'dan gelen olumlu imalat verilerinin Asya ekonomilerinin Avrupa'daki borç krizine direndiğine işaret etmesiyle, 12 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.