Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisse senetleri, İtalya'nın en büyük bankası UniCredit SpA'nın hisse satışı planlamasının Avrupa bankalarının daha fazla sermaye sağlama ihtiyacında olduğu endileşerini artırmasının ardından, son beş ayın zirvesinden düştü. Euro değer kaybetti ve bakır aşağı yönde hareket etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, UniCredit'in yüzde 8.4 değer kaybetmesinin de desteği ile, New York saati ile 07:25'te yüzde 0.4 aşağıda seyrediyordu. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 düştü. Portekiz'in iki yıl vadeli tahvillerinin faizi, bugün Hazine'nin bono satışının ardından düşük kaldı. Euro dolar karşısında yüzde 0.5 değer kaybederek 1.2991 dolar seviyesine inerken, Macaristan para birimi forint euro karşısında tarihinin en düşük seviyesine indi. Bakır yüzde 1.4'lük bir kayıp yaşarken, petrol yüzde 0.6 geriledi.

UniCredit, sermaye pozisyonunu güçlendirmek için 7.5 milyar euro (9.8 milyar dolar) tutarında yeni hisse satacağını duyurdu. Avrupa Merkez Bankası (AMB), bankaların AMB'de park ettikleri gecelik mevduatlarının toplamının tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını belirtti. Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker ise, Avrupa Birliği'nin (AB) boyutu bilinmeyen bir resesyon ile karşı karşıya olduğu değerlendirmesinde bulundu. Bugün ABD'de açıklanadcak olan Kasım ayı fabrika siparişleri verisinin artış göstermesi bekleniyor.