Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupalı bankaların borç krizinden ötürü daha fazla sermaye artırmasının gerekebileceğine ilişkin endişe ve ABD'de fabrika siparişlerinin beklentinin altında kalmasının etkisiyle ABD hisseleri değer kaybetti.

Bank of America Corp., Standard&Poor's 500 Endeksi'nde en büyük düşüşü finansal hisselerin kaydetmesinin etkisiyle yüzde 3.1 değer kaybetti. Yahoo! Inc. PayPal'in CEO'su Scott Thompson'ı atamasının ardından yüzde 2 düştü. PayPal'in sahibi EBay Inc. yüzde 3.9 geriledi. TiVo Inc., AT&T Inc. ile davasını yoluna koymasının ardından yüzde 8.9 değerlendi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 1,270.39 puana gerilerken, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.3 düşüşle 12,360.26 puandan işlem gördü.

İmalat ve sanayi verilerinin çoğunluğunda bu tip sürprizlerin beklenmesi gerektiğini söyleyen First Citizens Bancshares Inc.'in yatırım genel müdürü Eric Teal, piyasada bugün görülen zayıflığın dünkü hızlı yükselişe bir tepki olduğunu söyledi. Teal, ABD ekonomisinin istikrarlı bir şekilde toparlanmasını sürdüreceği tahmininde bulundu.

S&P 500 Endeksi 2011'i yüzde 0.04 düşüşle 1,257.60 puanda tamamladı ve 1947'den bu yana en düşük yıllık değişimine işaret etti. Endeks, beklentinin üzerinde gelen ekonomik verilerin iyimserliği artırmasıyla 3 Ekim'de kaydetmiş olduğu geçtiğimiz yılın en düşüğünden 30 Aralık'a kadar yüzde 14 yükseldi.

Hisse senetleri dün, dünya genelinde imalattaki artışın etkisiyle yüzde 1.6 değerlendi ve Dow Jones Endeksi'ni Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesine taşıdı.