Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2011 yılının yüzde 7,5'in üzerinde bir büyüme rakamıyla kapatılacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bu yıl büyüme hızının biraz düşmesini beklediklerini ve yüzde 4'lük büyüme tahmininin bulunduğunu söyledi. Bu yüzde 4'lük tahminin Avrupa'da işlerin daha kötüye gitmeyeceği varsayımıyla yapılan bir tahmin olduğunu ve Avrupa'da işlerin daha iyiye gitmesi durumunda yüzde 4'lük büyümenin yukarı gidebileceğini belirten Babacan, Avrupa'da beklentilerin daha kötüye gitmesi durumunda bu yüzde 4'lük büyüme rakamının aşağı yönlü revize edilebileceğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bazılarının büyüme rakamının yüzde 7,5, 8'den, yüzde 4'e düşmesinin daralma anlamına geleceğini, ekonominin daha kötüye gideceğini söylediğini kaydederek, büyümenin her sene bir önceki senenin üzerine katılan rakamı ifade ettiğini belirtti.

Babacan, 2012 yılı için yüzde 4'lük büyümenin, 2012 yılının, en az 2011 yılı kadar iyi olması, hatta 2011'in üzerine daha da bir şeyler eklenilen bir yıl olması anlamına geleceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Babacan, enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu ve bir süre sonra normale döneceğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, enflasyonda geçen senenin oldukça yüksek sayılabilecek, yüzde 10.45 gibi bir rakamla kapatıldığını söyledi.

Babacan, bunun para politikalarıyla fazla bir bağlantısı olmadığını belirterek, ''Bunda kurdaki gelişmeler, enerji fiyatlarındaki artış, bazı tekstil ve konfeksiyon ürünlerine getirilen ithalatta alınan vergiler, sigaraya gelen fiyat artışı bütün bunlar perakende fiyat artışlarını beraberinde getirdi ve enflasyon bir miktar yükseldi'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Babacan, şu anda enflasyonun yüzde 10,45'de olduğunu ama beklentilerin bu rakamın aşağı düşeceği yönünde olduğunu belirterek, yüzde 5 hedefinin ulaşılabilir bir hedef olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bu sene kredi hacmindeki artışın geçen seneye göre daha az olacağını bildirdi. Babacan, 2011 yılının kur etkisinden arındırıldığında, yüzde 25 kredi hacmi büyümesiyle tamamlanacağını kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Babacan, cari açıkta, 3 aylık ortalamalara bakıldığında ve mevsimsel etkilerden arındırıldığında cari açıkta en kötünün geride kaldığını söyledi. Babacan, bundan sonra tedrici olarak bir iyileşme görüleceğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Babacan, kredi hacmi yüzde 25 değil, yüzde 35 artsaydı cari açığın en aşağı 4-5 puan daha yüksek olacağını bildirdi.

Babacan, ''O zaman Türkiye sürdürülemez bir dış dengeye doğru giderdi o da bizi bugünlerde çok daha fazla zorlayabilirdi. 2010'un sonunda aldığımız kararlar, cari açığın bu mertebelerde kalmasını sağladı'' dedi.

-devam edecek-