Advertisement

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde, soruşturmayı yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız tarafından ''şüpheli'' sıfatıyla ifadesi alınan Başbuğ, TCK'nın 314/1. maddesi gereğince ''örgüt yöneticiliği'' ve 312/1. maddesi gereğince de ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs'' suçlarından tutuklanması istemiyle İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesine sevk edildi.

İlker Başbuğ'un savcılık ifadesi yaklaşık 7 saat sürdü.

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Ocak 2012 Cuma, 11:09 Misafir ne hiçbir kimseye ne de hiçbir kuruma önyargım yok ancak iddianame hazırladı diye savcılıktan atılan meslekten ihraç edilen sevcı döneminden bu döneme çok hızlı geçti türkiye, aslında bütün sancılar avrupanın 100 yılda geçtiği demokrasi zorlu yolundan çok hızlı geçiyor olmamız. yoksa sorumluluk, istifa, hesap verme ve tüm erklerin milli iradeye ve anayasaya sadık olması elbette sadece ileri demokrasilerin gereğidir. umarım bu yolu tamamlayabiliriz ve ülkemiz barış, kardeşlik, vatandaşlık ve demokrasi ile birbirine bağlı insanların yüksek refahı ve gücü içerisinde yaşar.