Advertisement

Asya piyasaları, Avrupa borç krizine ilişkin endişelerin, ABD istihdam verisine yönelik iyimser beklentileri bastırması sonucu satıcılı seyrediyor. Asya hisse senetleri değer kaybederken, petrol ve Kore para birimi won aşağı yönde hareket etti. Euro ise dolar karşısında son 15 yılın en düşük seviyesine yaklaştı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:43'te yüzde 1.2 aşağıda seyrediyordu ve endeks böylelikle, bu haftaki kazançlarını geri verdi. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3 geriledi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 düştü. Endeks bu hareketle birlikte, 2004 yılından bu yana en uzun düşüş dönemi olan olan, dokuzuncu haftayı da kayıpla kapamaya hazırlanıyor. Petrol yüzde 0.2 değer kaybederken, altın beş günlük rallisinin ardından fazla bir değişiklik göstermedi. Kore para birimi won 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer yitirirken, euro dolar karşısında 1.2792 dolar seviyesine indi.

Bugün açıklanacak olan Avrupa Tüketici Güveni verisinin Aralık ayında iki yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine inmesi beklenirken, Euro Bölgesi Kasım ayı perakende satışlar ve Almanya'da fabrika siparişleri verilerinin düşmesi öngörülüyor. Öte yandan, bugün ABD'de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin ise Aralık ayında 155,000 artması bekleniyor. Bu veri Kasım ayında 120,000 artmıştı.

Sydney'de Colonial First State Global Asset Management'tan kıdemli yatırım analisti Belinda Allen, "Avrupa bu haftaki tahvil ihaleleri ile birlikte karışık olacak" dedi ve "Piyasalar, bu noktada, ABD ekonomisi konusunda daha rahat" değerlendirmesinde bulundu.