Advertisement

AVRUPA - ABD - ASYA ÜÇGENİ

Global varlık fiyatları bulundukları bölge ve şartlara göre değişim yaşarken özellikle çevre Avrupa ile ABD arasında ciddi bir ayrım yaşanırken çekirdek Avrupa için de bu farklılaşma geçerli. Yılın ilk haftasında alımlara sahne olan ABD S&P ve Alman Dax endekslerine karşın İtalya, İspanya, Yunanistan ve
Fransa Borsaları eksideler. Diğer yandan dün % 0.81 artış kaydeden Nasdaq Endeksi 200 günlük ortalamasını yukarı yönlü kırmış oldu. S&P 500 Endeksi % 0.29 artışla 1.281 puandan kapanırken, Dow Jones Sanayi Endeksi % 0.02 düşüşle 12.415 puana indi. ABD seansı içinde gelen ve daha sonradan yalanlanan mortgage haberleri ise banka hisselerini taşıdı. Habere göre ev kredisini ödeyemeyenlere yönelik düzenlemeler ve büyük bir paket gelecekti.

Diğer yandan ABD'de açıklanan özel sektör istihdam datası, ADP Aralık ayında 325 bin kişi arttı. Bu ay iş gücüne 178 bin kişinin katıldığı düşünülüyordu. Bugün ise asıl önemli kabul edilen ve yakından izlenecek olan ABD Tarım Dışı İstihdam verisi izlenecek, artışın Aralık ayı için 150 bin kişi olması bekleniyor.

Avrupa'da banka gerginlilkleri ve merkez-çekirdek ayrışması devam ediyor. Unicredit'in % 43 iskontolu bedelli sermaye artırımı planı açıklamasının ardından piyasa fiyatı % 30'a yakın gerileyerek kendini bu fiyata yaklaştırdı ve bu da bankacılık hisseleri üzerinde ve İtalya MIB endeksinde satışlara yol açtı. Gelecek haftaki ihaleler öncesinde düşen İtalya ve İspanya tahvilleri yatırımcıların radarında. 10 yıllık faizleri sırasıyla %7 ve % 5.53'e yükselen ülkelerin üzerindeki stres hafta başından bu yana artıyor. Diğer önemli bir ülke olan Fransa dünkü 4 ihalede beklendiği gibi 8 milyar euroluk bono sattı. Diğer yandan faizlerde ufak bir yükseliş yaşayan ve talepte gerileme gören ülke bonoları dün satıldı. Fransa ve Almanya gibi ülkelerin garantörlüğünde AAA olan en yüksek notu ile Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) de dün bono ihalesine çıktı. Portekiz ve İrlanda gibi ülkelerin kurtarmalarını fonlamak için piyasaya borçlanan fonun ödediği faiz ve gördüğü talep de önceki 5 yıllık ihaleye göre çok farklı oldu. Risk primi fazlalaşan ve talebin arzı aşma oranı 9 kattan 1.5'e indi. Bu da Avrupa bonoları üzerinde baskıyı artırdı. Euro/Dolar güne 1.2784'ten başlıyor.

Asya'da diğer iki kıta izlenirken MSCI Asya Endeksi % 1 geriliyor.
Japonya'da Nikkei 225 Endeksi % 1.16 düşerken Çin'de düşüş gösteren Şanghay Bileşik Endeksi yönünü eksiden artıya çevirdi. Çin'de 23 Ocak'ta başlayacak yeni yıl öncesinde nakit talebi ile yaşanan sıkışıklık sonucu piyasaya Merkez Bankası (PBOC) para enjekte ediyor, hacmin 8.1 milyar Doları bulduğu açıklandı. Diğer yandan Çin'de ekonomiye ilişkin yapılan uyarılara rağmen zorunlu karşılık oralnlarının bir türlü indirilmemesi de boağaların canını
sıkıyor. Herşeye rağmen endeks % 0.73 primli. 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi % 0.13 aşağıda. Euro'ya karşı 11 yılın zirvesine çıkan Yen ise dolara karşı sakin ve 77.20'de.

EMTİADA SEYİR SIKIŞIK, ALTIN YÜKSELİYOR

24 ham maddeden oluşan S&P GSCI Emtia Endeksi % 1.32 düşerken özellikle
petroldeki kayıplar endeksin gerilemesinde ön ayak oldu. ABD'de petrol stoklarının sürpriz şekilde artmasının ardından ABD tipi ham petrol güne 101.68'ten balıyor. Brent petrol ise varil başına 112.65 Dolar'dan işlem görüyor. Değerli metallerde karışık seyir yaşanırken altın, Dolar Endeksi'ndeki yükselişe rağmen yukarıda. Spot altın ons başına 1.626 dolardan işlem görürken Asya talebi devam ediyor. Çin'de gelecek olan yeni yıl öncesinde Asya'da talep devam ederken yılın Ejderha Yılı olması sebebiyle talebin tüm Asya'ya yayılacağı tahmin ediliyor. Ejderha yılının Asya ulusları için temsil ettiği  kavramların altın ihtiyacı doğuracağı speküle ediliyor. Tarım emtiasında buğdayda ihracat yasağını kaldıran Arjantin sorasında düşen fiyatlar izleniyor. Bugünse mısır, buğday ve soyada cılız ve iki yönlü hareketler yaşanıyor. Baz metallerin göstergesi
niteliğindeki bakır ise Asya seansında % 0.47 primli.

İÇERİDE 'İSTİSNAİ' SEANSLARA DEVAM

Merkez Bankası'nın % 5.75 olan politika faizinden haftalık repo ihalesi açmadığı günde Döviz satış ihalesinde 100 milyon Dolar satıldı. Türkiye'nin de içinde bulunduğu sepette Macaristan başta olmak üzere karışıklı yaşanırken kurlar da düşen Euro ile birlikte satıldılar. TL'nin de dahil olduğu 7 Gelişen Avrupa kurundan oluşan sepet yıl başından bu yana % 2.32 değer kaybederken TL ise sepette % 1.24 primli. Kurun stabilize edilmesi için yükseltilen faiz ise göstergede % 11.62'ye kadar yükselerek Temmuz 2009 seviyelerine döndü. İMKB ise 50.753 ile 51.661 arasındaki bandı kullandı. Günü % 0.64 düşüşle 51.204 puandan tamamlayan bileşik endekste banka hisseleri % 1.81 gerilediler.


Bugün takip edilecek veri akışı şu şekilde :

- Euro Bölgesi tüketici güveni 12.00

- Euro Bölgesi fabrika satışları 12.00

- Almanya fabrika siparişleri 13.00

- Merkez Bankası Ocak ayı 1. beklenti anketi 14.30

- ABD tarımdışı istihdam 15.30
 

Twitter.com/Gokhan_Sen
Gökhan ŞEN
Bloomberg HT Araştırma Bölümü

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Ocak 2012 Cuma, 22:35 Misafir mekez durduk yerde altin rezervini arttirmaz.demekki altinda gelecek var.
06 Ocak 2012 Cuma, 10:02 Misafir piyasalar değil; kafalar karışık.