Advertisement

1 trilyon dolar değerinde tahvilin vadesinin bitmesi yaklaştıkça alternatif finansman sıkıntısı çeken Avrupalı bankalar, para bulmak için en değerli varlıklarını teminatlı tahvil ihaleleriyle satıyor. Avrupalı bankalar, son zamanlarda hızlanan teminatlı tahvil satışlarıyla öne çıkıyor.

Bu yıl 15.2 milyar euroluk teminatlı tahvil satışı gerçekleştiren Fransa'nın en büyük ikinci bankası Societe Generale SA, Barclays Plc ve diğer bankalar, daha yılın ilk haftasından, geçtiğimiz Aralık'taki miktarını yakaladı.

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin, euro cinsinden teminatsız tahvil satışlarının maliyetini Nisan 2009'dan bu yana en yüksek seviyesine çıkarmasıyla, teminatlarla desteklenmiş varlıklar, finansman ihtiyacında olan Avrupalı bankalar arasında giderek daha da yaygın bir hâle geliyoe. 2011'de 368.4 milyar euroluk teminatlı tahvil çıkaran bankalar, 2010'daki seviyelerinin de yüzde 5.6 üzerine çıkmış oldu.

Bankaların çoğunun ekonomiksel anlamda mantıklı olacak seviyelerde 10 yıllık teminatsız tahvil satamadığını, bu sebeple teminatlı tahvillerin bu yıl ciddi bir fonlama kaynağı olmasını beklediklerini belirten Schroders Plc'nin Londra'daki analistlerinden Roger Doig, bunun diğer yollardan daha ucuz olduğuna dikkat çekti.

Bank of America Merrill Lynch'in endeksine göre, 30 Kasım'da yüzde 4.48'e çıkmış olan Avrupalı bankaların teminatsız tahvillerinin faizi şuanda yüzde 3.84'lerde seyrediyor. Teminatlı tahvil ile teminatsızlar arasındaki getiri farkı ise 31 Aralık'ta 260 baz puanla rekor kırmasının ardından şu anda ortalama 250 baz puanda seyrediyor.