Advertisement

Gelişen piyasalar hisseleri, Avrupa borç krizinin kötüleşerek bölgedeki ihracata zarar vereceği endişeleri üzerine, 3. günde de düşerken gösterge endeks haftalık kazancının bir kısmını geri verdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Hong Kong saatiyle 15:45'de yüzde 0.7 düşerek 926.42 seviyesine geldi ve haftalık kazancı yüzde 1.1'e düşürdü. Hong Kong'taki Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.4 düştü ve Hindistan Sensex Endeksi yüzde 0.9 azaldı. Güney Kore'nin Kospi Endeksi, finansal düzenleyicilerin Kuzey Kore'deki patlama söylentilerinin yayılmasını araştırıldığını söylemesiyle, yüzde 1.1 azaldı.

Finansal ve tüketici hisseleri, gelişen piyasalar endeksindeki düşüşün yüzde 46'sını oluşturuyor. Bloomberg'in ekonomistlere yaptığı anketin medyanına göre Euro Bölgesi Tüketici Güveninin Aralık ayında 2 yıllın en düşük seviyesine gerilemesi bekleniyor. Avrupalıların endişeleri, dün açıklanan ABD işsizlik başvuru verilerinin düşmesi ve istihdamın artmasıyla gölgede kaldı.

Hong Kong'daki JPMorgan Chase & Co. Asya ve gelişen piyasalar strateji başkanı bugünkü değerlendirmesinde "Dünya hala kötü ama sermaye piyasasında fiyatlandığı kadar kötü olmayabilir " dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, Avrupa borç krizinin kötüleşme ve küresel büyümedeki yavaşlamanın şirket kazançlarına zarar vereceği endişeleri üzerine, geçen sene yüzde 20 düşerken gelişmiş ülkeler MSCI Dünya Endeksi yüzde 7.6 azaldı.