Advertisement

İsviçre Merkez Bankası Başkanı Philipp Hildebrand, muhalefettekilere, konumunu baltalamaya çalışmakla yüklenerek, görevinin başına kalmaya devam edeceğini söyledi. Hildebrand aynı zamanda karısının Döviz işlemlerini azaltmadığı için de üzüntüsünü ifade etti.

48 yaşındaki Hildebrand, bir döviz işleminden ötürü istifa çağrılarıyla karşılaşmaya başladığından bu yana ilk kez kamuya açık olarak yaptığı konuşmasında, görevlerini uygun bir şekilde yerine getirdiğini savundu ve Zürih'teki merkez bankasının bireysel finansal ahlak konuları için şeffaflığını artırmak ve yeni kurallar getirmek için çalışacağını söyledi.

"Yalnızca kurallara uygun olarak değil, aynı zamanda uygun davranışlarla hareket ettim" diyen Hildebrand, insanların kafasında soruların olduğunu ve kendisinin, karısının dolar alımı yapmasına izin vermemiş olmasının gerektiğini kabullendi.

İsviçre Merkz Bankası Başkanı'nın karşılaştığı istifa etmesine yönelik baskılar, yerel medyada çıkan iç bilgileri, kendi çıkarları için kullanmış olduğuna yönelik haberlerin ardından arttı. Merkez bankasının dün kanunnameyi yeniden yayınlamayı kabul etmesine ve bağımsız bir araştırmanın Hildebrand'ın  aklamış olmasına rağmen, bankanın franka sınırlama getirmesinin 3 hafta öncesinde Ağustos'ta, karısının 504 bin dolarlık alım yapması, araştırmacılar tarafından "zayıf nokta" olarak görülüyor. Özel bir banka olan Bank Sarasin'in çalışanlarından biri, bu işlemlerin  yapıldığını Hildebrand'ın muhaliflerine sızdırdı.

İsviçre'nin bankacılıktaki gizlilik kuralına uymasıyla ve bu konuda kendilerini şampiyon ilan edenlerin şimdi bu kuralı ihlal etmekte hiçbir beis görmemesinden ötürü pişmanlık duyduğunu söyleyen Hildebrand, "bu çevreler İsviçre'nin çıkarlarına zarar veriyor" dedi.