Advertisement

Euro Bölgesi liderlerinin kötüleşen borç krizini kontrol altına almada zorlanmaları bölgede ekonomiye olan güveni sarsıyor. Euro Bölgesi'nde ekonomik görünüme yönelik güven iki yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine inerken, işsizlik oranı 13 yılın zirvesinde kalmaya devam etti.

17 Euro Bölgesi üyesi ülkenin yönetici ve tüketicilerinin ekonomiye yönelik güvenini gösteren endeks Aralık ayında 93.3 seviyesine indi. Bu veri Kasım ayında, revize rakamla 93.8 seviyesindeydi. Bloomberg News'un anketine katılan 19 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre de bu verinn 93.3 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Diğer bir rapora göre, işsizlik oranı Kasım ayında yüzde 10.3 seviyesinde kaldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, bu ayın sonundaki Avrupa Birliği (AB) zirvesi öncesi, Avrupa'nın yeni mali anlaşmasını görüşmek üzere, 9 Ocak'ta biraraya gelecek. Hükümetlerin, işsizliğin yüksek olduğu bir ortamda kemer sıkma tedbirlerini sıkılaştırmaları ile birlikte, hanehalkları ve işletmeler daha fazla harcama yapma konusunda isteksiz davranıyor. Bu da resesyon için ortam hazırlıyor.

Londra'da Commerzbank AG ekonomistlerinden Peter Dixon, "Şimdilerde güven azalıyor ve ekonomik güvenin artacağını varsaymak için bir neden yok" dedi ve "Resesyonun ne kadar derinleşeceğine bağlı olarak, daha da dramatik düşüşler görebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.