Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Mısır'ın uluslararası Döviz rezervlerindeki düşüşün, Mübarek'e karşı halk ayaklanmasının başladığı 25 Ocak 2011'den bu yana yüzde 50 düzeyine ulaştığı bildirildi.

Mısır Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, sadece geçen ay boyunca 2 milyar dolarlık rezerv eridi ve Mısır'ın uluslararası toplam döviz rezervi 18.1 milyar dolara geriledi.

Halk ayaklanması öncesinde 36.2 milyar dolar uluslararası döviz rezervine sahip olan Mısır, iç karışıklıklar nedeniyle bu rezervi yüzde 50 oranında kaybetti.

Döviz rezervlerinin kaybedilmesinde, iktidarda bulunan Yüksek Askeri Konsey'in Mısır Cüneyhi'nin değer yitirmesini önlemek amacı ile piyasaya dolar arzında bulunması ve sübvanse edilen malların rezervler kullanılarak finanse edilmesinin etkili olduğu kaydediliyor.

Mübarek rejiminin yıkılmasının ardından Mısır'ın uluslararası döviz rezervlerinin erimesi ülke ekonomisi için alarm veren tehlikelerden sadece bir tanesi.

Durma noktasına gelen üretim ve ihracat, artan işsizlik, güvenlik nedeniyle yabancı yatırımların neredeyse sıfır düzeyine inmesi, turizm gelirlerinin yüzde 80 oranında düşmesi Mısır ekonomisi için önümüzdeki günlerde çözülmesi gereken başlıca konular olarak gösteriliyor.