Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kitapların 2000'li yılların tarihini yazarken, ''Türkiye'de bir AK Parti vardı ve o AK Parti iktidarı sadece Türkiye için değil, bütün bölgeyi ayağa kaldırdı, bütün bölgeyi kalkındırdı'' diyeceğini belirterek, ''İşte bu bizim hep üzerinde durmamamız gereken, omuzumuzda, iliklerimize kadar hissetmemiz gereken bir görev ve sorumluluk'' dedi.

Babacan, AK Parti Haymana İlçe Başkanlığının 4. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, 2011 yılının AK Parti iktidarı için her alanda başarılı bir yıl olduğunu söyledi.

Bugün Türkiye'nin artık sadece kendisi için değil, yaptıkları ve icraatlarıyla tüm bölgenin sorumluluğunu omuzlarında hisseden bir ülke olduğunu ifade eden Babacan, Türkiye'de hangi gelişme olursa olsun Avrupa'dan Balkan ülkelerine ve Orta Asya'ya kadar tüm ülkelerin gündemine geldiğini bildirdi.

Türkiye'nin her başarısının tüm dünyada konuşulduğunu aktaran Babacan, ''Türkiye'nin demokratikleşmede elde ettiği başarılar, temel hak ve özgürlüklerde gelmiş olduğu nokta, hukuk devleti olması konusunda yakaladığı başarılar pek çok ülkeye örnek teşkil ediyor'' dedi.

Son dönemde ''Arap Baharı'' olarak nitelendirilen gelişmelere de dikkati çeken Babacan, bu ülkelerdeki gençlerin değişim istediğini, ''Türkiye nasıl başardıysa biz de onlar gibi olmak istiyoruz'' dediklerini söyledi.

''Herkesin Türkiye'yi örnek alsın'' diye bir iddialarının bulunmadığını, ancak Türkiye kendi içinde başarılı oldukça bunun başka ülkeler için bir ilham kaynağı olduğunu dile getiren Babacan, şunları kaydetti:

''Ne kadar doğruları yaparsak, çevremize de o kadar faydamız oluyor. Türkiye ekonomide, demokraside başarıyı elde ettiyse ve de bu başarılar, nüfusun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede oluyorsa bu ayrı bir anlam ifade ediyor. 'Yoksulluk bizim kaderimizdir' Böyle bir şey yok. 'Demokrasi bize bir gömlek büyük gelir' Böyle bir şey yok. Hem İslam hem demokrasi aynı anda bir ülkede başarılı bir şekilde var olabilir. İşte bu pek çok ülkeyi hareketlendirdi. 'Güvenlik istiyorsanız, demokrasiden taviz vereceksiniz, istikrar istiyorsanız o kadar demokrasi, halkın iradesi, onlar olmaz, istikrarı ben sağlarım' diyen bir çok diktatör vardı. Bakın bugün işler değişiyor.''

-''Kitaplar yazacak''-

Halkına güvenen ve halktan destek alan, halkın iradesiyle reform yapan hükümetlerin ancak başarılı olabildiğini vurgulayan Babacan, şöyle konuştu:

''Çok şükür, bizim üzerimizdeki bu tarihi bir sorumluluktur. Biz bu sorumluluğun hakkını verirsek, inşallah gelecek nesiller sadece Türkiye'de değil, tüm bu coğrafyada hayır duasında bulunacaklar. 'İyi ki Türkiye'de bir AK Parti vardı, iyi ki Türkiye'de bir Recep Tayyip Erdoğan vardı' diyecekler. İnşallah ömrümüz yeterse, bunları tarih kitaplarından hep okuyacağız. 2000'li yılların tarihini kitaplar yazarken diyecek: 'Türkiye'de bir AK Parti vardı ve o AK Parti iktidarı sadece Türkiye için değil, bütün bölgeyi ayağa kaldırdı, bütün bölgeyi kalkındırdı.' İşte bu bizim hep üzerinde durmamamız gereken, omuzumuzda, iliklerimize kadar hissetmemiz gereken bir görev ve sorumluluk. Bu sorumluluğun gereğini de hep beraber yerine getirmemiz gerekiyor. Tüm teşkilatımızın bölgesel ve küresel sorumluluk hissiyle hareket etmesi gerekiyor.''

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, pek çok Avrupa ülkesinin bataklığın içine düşmüşken Türkiye'nin sapasağlam olduğunu ve parmakla gösterildiğini bildirdi.

Babacan, AK Parti Haymana 4. Olağan Kongresinde yaptığı konuşmada, 2011 yılında dünyadaki pek çok gelişmiş ülke ekonomisinde büyük sıkıntılar yaşandığını, buna rağmen Türkiye'nin yüzde 8 büyüdüğünü anlattı. Bu ekonomik büyümenin aynı zamanda Türkiye'de istihdamı artırdığını, son 2 yılda toplam 3,5 milyon ilave istihdam oluştuğunu belirten Babacan, Türkiye'nin bütün dünyada örnek gösterilen başarılara imza attığını söyledi.

Bazılarının, ''Bunun reçetesi ne, nasıl oluyor?'' diye sorduğunu ifade eden Babacan, ''Biz de diyoruz ki eğer başarmak istiyorsanız, ekonomi düzelsin istiyorsanız öncelikle halkın güvenini kazanacaksınız. Kendine güveni sağlayamamış partilerin, kendine güveni sağlayamamış hükümetlerin başarılı olması mümkün değil'' diye konuştu.

Ekonominin canlanması için son dönemde Avrupa ve ABD'deki merkez bankalarının şimdiye kadar görülmemiş miktarda karşılıksız parayı basıp piyasaya sürdüğünü hatırlatan Babacan, buna rağmen çarkların dönmediğini, bankaların kredi kulladıracak müşteri bulamadığını kaydetti. Avrupa Merkez Bankasının son olarak 490 milyar avro basıp piyasaya verdiğini açıkladığını anlatan Babacan, yine de hiç bir şeyin kıpırdamadığını, halkın harcama yapmaktan, yatırımcıların da yatırım yapmaktan korktuğunu söyledi.

Türkiye'de ise halkın artık geleceğe güvenle baktığını, çünkü AK Parti'ye güvendiğini belirten Babacan, ''Pek çok Avrupa ülkesi bataklığın içine düşmüşken Türkiye sapasağlam, Türkiye parmakla gösteriliyor. Bugün borcumuzun milli gelire oranı geçen yıl sonu itibariyle yüzde 40'ın altına düştü. Bu oran ABD'de yüzde 100, Avrupa ortalaması yüzde 90. Japonya'da yüzde 250. 2014 yılında bunu yüzde 32'ye kadar indiriyoruz'' dedi.

-''Haymana önemli bir transit geçiş noktası olacak''

Haymana'nın yol sorununa da değinen Babacan, şöyle konuştu:

''E-90 bağlantı yolu önemli bir proje. Bu proje yatırım programında olacak. Bu yol uluslararası standartta üstün kaliteli bir yol olacak. Eğer proje tamamlanırsa bu yıl içerisinde ihalesi de bu yıl yapılacak, olmazsa gelecek yıl başlayacak ve mümkün olan en kısa sürede bitirilecek. Böylece Haymana önemli bir transit geçiş noktası olacak. Bu yolun açılmasıyla batıdan gelip güneye gidecek araçlar artık Haymana'dan geçecek.''

Hesabı kitabı tutmayan projelerde söz vermediklerini ifade eden Babacan, ''Haymana için doğalgazın sözünü bizden istediler ama hesap kitap tutmuyor. Doğalgaz götürdüğümüz bazı illerde bile şu anda sistem zarar ediyor. Nihayetinde 81 il merkezine de doğalgaz gidecek ama maliyetiyle doğalgaz satışı arasındaki dengenin makul olduğu ilçelerde bir öncelik söz konusu olacak. Onun haricindeki ilçelerde bu iş biraz geriden gelecek. Onun için bugün doğalgaz ile ilgili size bir söz veremiyorum'' diye konuştu.