Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Macaristan hükümeti tarafından çıkarılan yeni Merkez Bankası Kanunu nedeniyle kaygı duyduklarını, Macaristan hükümetiyle anlaşma yapabilmek için önemli isteklerinin olduğunu, aksi taktirde Macaristan'la anlaşmaya gitmeyeceklerini açıkladı.

Lagarde, Macaristan'ın henüz Maliye Bakanı'nın bile olmadığını, Macaristan'a yeni kredi açılması kararının ABD ve AB tarafından verileceğini söyledi.

Yeni atanacak Macaristan Maliye Bakanı'yla önümüzdeki hafta bir araya gelerek görüşmelerde bulunacaklarını belirten Lagarde, ancak Macaristan hükümeti tarafından çıkarılan yeni kanun ve yasaların AB kriterlerine uygun olmasına önem verdiklerini, Macaristan'ın kriterlere uymaması halinde Macaristan'la anlaşma yapmayacaklarının kesin olduğunu kaydetti.

Macar medyasında da büyük yankıya neden olan Lagarde'nin açıklamalarının ardından Macar ekonomistler hükümetin atacağı adımları merakla izlemeye başladı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Ocak 2012 Pazartesi, 01:23 Misafir avrupanın artık aklını başına devirip bu kadını dinlemesi şart oldu. şimdi olan şeyleri ağustos ayından bu yana söylemesine rağmen kendisini dikkate almayan avrupa dibi görünmeyen bir çukurun içinde.. emre