Advertisement

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Türkiye'nin, 2011 yılında dünyada en yüksek devalüasyonu yaşayan ülke olduğunu ileri sürdü.

Öztrak, partisinin Tekirdağ İl Başkanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında, 2011 yılına dair değerlendirmelerde bulundu.

2011 yılında dünyanın gündemini Arap Baharı ile ABD ve Avrupa'daki mali krizlerin oluşturduğunu belirten Öztrak, ''2011 yılına dönüp baktığımız zaman gündeme damgasını vuran Arap baharı ve onunla beraber Amerika'da ve Avrupa'da yaşanan mali krizler ile Avrupa'nın borç meselesidir. Bunlar 2011 yılında dünyanın gündemini belirlediler'' diye konuştu.

2012 yılında dünyadaki ekonomik krizlerle ilgili olarak bir takım radikal kararların alınması gerektiğini ifade eden Öztrak, şöyle konuştu:

''Dünyada daha derli toplu bir oyunun oynanması, ülkeler arasında koordinasyonun sağlanması gerekmekte. Ama maalesef 2012 yılında ülkelerin böyle bir işbirliğine gitmek yerine, tam tersine lider değişimlerinin ve seçimlerin yaşandığı, ülkelerin biraz daha fazla kendi iç işlerine kapandıkları bir dönem olacağa benzemekte. 2012 yılında Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 5 sabit üyesinden 4'ünde seçim var. Dolayısıyla 2012'ye baktığımız zaman çok rahat bir yıl olmayacağını görebiliyoruz.''

2011 yılında Türkiye'de 2003 yılından bu yana en yüksek enflasyonun yaşandığını savunan Öztrak şöyle devam etti:

''2011 yılında hükümet enflasyonun yüzde 5,3 olacağını söyledi ve daha yıl bitmeden enflasyonun yüzde 9 buçuğa ulaştığını gördük. Hükümet yapmış olduğu orta vadeli programda enflasyonun 7,8 olacağını söyledi. Yıl sonu gerçekleşmesi 10,45. 10,45 enflasyon bu yeni Tüketici Fiyatları Endeksi'nin yayınlanmaya başladığı 2003 yılından bu yana Türkiye'de yaşanan en yüksek enflasyon. Dolayısıyla 2011 yılı, Türkiye'nin enflasyonda yeniden şaha kalktığı bir yıl olmuştur. Türkiye 2011 yılında dünyada en yüksek devalüasyonu yaşayan ülkedir.''-Doğalgaz santrali için ÇED toplantısı yapılmalı-Muratlı'ya bağlı Aşağısevindikli köyünde yapılması planlanan doğalgaz santrali ile ilgili köylülerle görüşmelerde bulunduklarını anlatan Öztrak, santral konusunda köylülere Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı yapılması gerektiğini vurguladı.

Öztrak, ''Doğalgaz çevrim santralleri su tüketmekte, dışarıya sıcak hava vermektedir. Bütün bunlar su yoksunu olan, özellikle su konusunda ciddi sorunlar yaşayan bölgemizde hem hava kirliliği hem de suyun yetersizliği bakımından dikkatle ele alınması gereken hususlardır. Bu konuyu ulusal gündeme getirmek niyetindeyiz'' diye konuştu.

Toplantıya, CHP Tekirdağ milletvekilleri Emre Köprülü ve Candan Yüceer, CHP Tekirdağ İl Başkanı Kadir Albayrak ve partililer katıldı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Ocak 2012 Pazartesi, 09:41 Misafir ben bu chp'nin kriz tellallığını anlamıyorum. ya hiç dışarı çıkmıyorlar ya da halkla dalga geçiyorlar. bi otomobil bayiine gidin, bi ev satış ofisine gidin veya alışveriş merkezlerine gidin. heryer bir ürün alan insanlarla dolu. ben araba almak için gittiğim bir bayii bana aracı ancak 1,5 ay sonra teslim edeceğini sıra olduğunu söylüyor. ben merak ediyorum kriz olan bir ülkede araç satışında konut satışında patlama olur mu? bilmediğimiz birşey varsa bize de anlatsınlar bizde bilelim. bu ürünleri veya eşyaları alan durumu iyi olan kitleyide mi yurt dışından ithal ettik.
08 Ocak 2012 Pazar, 22:26 Misafir sayin öztrak, develüasyon sabit kur rejimine özgü bir durumdur. türkiye'de yaklaşik 10 yildir dalgali kur rejimi uygulaniyor. dalgali kur rejiminde develüasyon oldu demek iktisat bilimine aykiridir