Advertisement

Yatırımcılar, İspanya ve İtalya'daki borçlanma maliyetlerinin euro dönemi zirvelerine çıkmasına sebep olmalarının ardından, bir miktar rahatladı. Avrupa, yatırımcıların endişelerini geçici olarak ertelemeyi başarmış gibi görünüyor.

Avrupa'daki risklere ilişkin "İleride mayın tarlaları var" benzetmesi yapan Frankfurt Trust'ın varlık tahsisi müdürü Christoph Kind, euro konusunda tedbiri elden bırakmadıklarını, ancak piyasanın çok karamsar olmasından ötürü güzel sürprizlerin de olabileceğini söyledi.

En yakın 25 Kasım'da olmak üzere, İtalya'nın 2 yıllığına borçlanma maliyeti, 10 yıllık borçlanma maliyetinin üzerine çıkarak, Yunanistan ve Portekiz'in kurtarılmasına yol açmış olan sıkışıklığı hatırlattı. Bu durumun önüne geçmeye çalışan Avrupa Merkez Bankası'nın 3 yıllık sınırsız kredileri, borç krizindeki ülkelerin 36 ayın altında vadeli varlıklarını değerlendirerek, bölge liderlerinin elini güçlendirdi. Euro Bölgesi liderleri bu sayede, borçların azaltılması, daha güçlü bir mali birlik ve borç krizinin güvenilir çözümü konularında yapıcı vaatlerde bulunma imkanı buldu.

İtalya'nın 2 yıllık tahvillerinin getirisi şu anda yüzde 5.02 ile 10 yıllık kağıtların faizinin 215 baz puan altında seyredir. Ancak 25 Kasım'da  2 yıllık tahvil faizlerinin 40 baz puan altında seyreden 10 yıllık tahvil faizleri, yatırımcıların acil bir kurtarma beklemeye başladıklarını gösteriyodu.

60 baz puan farka kadar gerilemiş olan İspanya'nın 10 yıllık tahvillerin getirisi ile 2 yıllıkların arasındaki fark da 200 baz puan üzerinde seyrediyor. Belçika'da da faiz eğrisi, yatırımcıların güveninin artmasıyla daha dik bir hale geldi.