Advertisement

Avrupa ülke borçlanma kağıtlarının temerrüte karşı sigorta maliyeti (CDS'ler), Alman Der Spiegel dergisinde, Yunanistan'ın düzensiz temerrüde doğru yönlendiği yolunda çıkan bir haberin etkisi ile rekor seviyeye yükseldi.

15 Avrupa hükümetinin CDS'lerini içeren Markit iTraxx SovX Western Europe Endeksi dört baz puan yükselerek 386 baz puana kadar çıkıp rekor kırdıktan sonra, Londra saati ile 08:40'ta 383 baz puan seviyesinde seyrediyordu. Bu endeksteki artış, kredi kalitesi algılamasındaki kötüleşmeyi işaret ediyor.

Hamburg merkezli dergiye göre, Yunanistan'ın borçlanma kağıtlarından kaynaklanan zararların bir kısmının gönüllü olarak üstlenilmesi konusundaki müzakereler güçlükle yürütülüyor ve hükümet raformları hedefin gerisinde. Almanya başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bugün euroyu kurtarmaya yönelik planları görüşmek üzere, 2012 yılında ilk kez biraraya gelecek.

Londra'da Evolution Securities Ltd. analisti Elisabeth Afseth, "Mevcut krizi çözmek için mali kemer sıkmanın ötesinde birşeyler bekleyenler için, bugünkü Alman-Fransız görüşmesinden fazla birşey çıkacağını düşünmüyorum" dedi.

Şirketlerin CDS'leri de yukarı yönde hareket etti. JPMorgan Chase & Co.'ya göre,
yüksek kredi notuna sahip 50 şirketin CDS'lerini içeren Markit iTraxx Crossover Endeksi dört baz puan yükselerek 755 seviyesine çıktı.

Yatırım yapılabilir kredi notuna sahip 125 şirketin CDS'lerini içeren Markit iTraxx Europe Endeksi 1.5 baz puanlık çıkışla 178.75 baz puana ulaştı. 25 banka ve sigorta şirketinin CDS'lerini içeren Markit iTraxx Financial Endeksi ise altı baz puan yükselişle 296.5 puana çıkarken, alt endeks beş puanlık tırmanışla 530 puana ulaştı.