Advertisement

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, euroyu kurtarma planını görüşmeye başlamasıyla euro, dolar karşısında Eylül 2010'dan bu yana kaydetmiş olduğu en düşük seviyesinden geri sıçradı. Avrupa Borsalarında satışlar hakimken, ABD Endeks Vadelileri'nde çok büyük değişiklik görülmedi ve Çin Borsası da primlendi.

3 günlük düşüşüne ara veren euro, dolar karşısında yüzde 0.4 değerlenmeyle 1.2762 seviyesine çıktı. Almanya'nın 10 yıllık tahvilinin getirisi 3 baz puan yükseldi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 yükseldi; Standard&Poor's 500 Endeksi kayıplar ve kazançlar arasında kararsız bir seyir izledi. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.9 ve Macaristan'ın BUX Endeksi yüzde 1.9 primlendi. Buğdayda yüzde 1.7'lik artış; petrolde ise yüzde 0.5'lik düşüş görüldü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bugün euronun önümüzdeki 3 ay içinde kurtarılmasına yönelik önlemleri görüşmek üzere Berlin'de bir araya geldi. İki liderin görüşmesinin ardından bir sonraki önemli Euro Bölgesi zirvesi, bölge liderlerinin hepsinin katılacağı
 30 Ocak'taki Brüksel zirvesi olacak.

Alcoa Inc. bugün seasnın kapanışının ardından 4. çeyrek rakamlarını açıklayarak, kazanç ve bilanço sezonunun gayriresmi açılışını da yapmış olacak.

Euroda bir miktar rahatlama rallisi görüldüğünü belirten Londra'daki UBS AG'nin Döviz stratejistlerinden Chris Walker, traderların Merkozy zirvesinin öncesinde kısa pozisyonda kalmayı istememeleri üzerine euronun geri sıçradığını söyledi. Walker, bugünkü toplantının büyük bir açıklama çıkmasını beklemediklerini, ancak bazı manşet risklerin bulunduğunu ifade etti.

Yen karşısında Aralık 2000'den bu yana en düşük seviyesini kaydetmiş olan euro, Japon para birimi karşısında da yüzde 0.2 sıçradı. ABD'nin en çok ticaret yaptığı 6 ülkenin para birimi karşısında doların hareketini izleyen Dolar Endeksi yüzde 0.3'lük kayıpla, son 4 günün ilk düşüşüne işaret etti.