Advertisement

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pacific Investment Management Co.'nun (PIMCO) CEO'su Mohammed El-Erian, ABD'deki ilerleme kaydeden imalat verisi ve beklentiden daha iyi gelen işsizlik rakamalarına rağmen, Avrupa'daki borç krizi gündemde olduğu sürece, yatırımcıların, piyasalarda agresif atılımlarda bulunmayacaklarını söyledi.

ABD'de geçtiğimiz hafta açıklanan imalat rakamları, işsizlik başvuruları ve ham petrol stokları verileri, analistleri olumlu yönde şaşırttı. Bunlara ek olarak dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de tarım dışı istihdamda da 200 bin kişilik artış oldu ve işsizlik oranı yüzde 8.5'e geriledi.

Diğer yandan Avrupa'daki borç krizinin tüm hızıyla devam etmesi ve bir ya da birkaç Euro Bölgesi ülkesinin temerrüte düşeceği ve küresel finansal sistemi sarsacağına ilişkin endişeler, ABD'deki olumlu gelişmeleri gölgeliyor. Ayrıca, istihdamdaki ilerlemelere rağmen işsizlik oranının kriz öncesi seviyelerden hâlâ çok duzakta olması, dünyanın en büyük ekonomisindeki güneşli havaya kapılınmaması gerektiğine ilişkin sinyaller yollamayı da ihmal etmiyor.

Yalnızca iyi rakamlar görmenin yeterli olmadığının altını çizen El-Erian, "gerçekten çok çok çok iyi rakamlara ihtiyaç var ve bugün gördüğümüz öyle bir şey değil" dedi.

El-Erian, Euro Bölgesi'ndeki sıkıntılara dikkat çekerek, Avrupa'nın bir yılı daha "çamur içinde debelenerek" geçiremeyeceğini savundu.

PIMCO'nun CEO'su karamsar gibi görünen tek kişi de değil. Wells Fargo'nun baş ekonomisti Jon Silvia da, istihdam verilerinin umut vaad ettiğini, ancak bunun yalnızca "bardağın yarısı dolu" demeye benzediğini söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Ocak 2012 Pazartesi, 16:45 Misafir abd nin verileri tamamen yalandır. piyasaları ve dünyayı kandırmak amaçlıdır.