Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin euronun kurtarılması planını görüştüğü Berlin'deki zirvelerinin yarattığı iyimser hava sayesinde ABD'deki hisseler geçtiğimiz hafta başlayan rallilerini genişletti.

Amerik'dan Çin'e dünyanın en büyük ekonomilerinde imalatın büyümesiyle küresel ekonomiye ilişkin iyimserliğin artması üzerine, ABD hisseleri değerlendi ve Standard&Poor's 500 Endeksi'ne en 2006'dan bu yana en iyi sene başlangıcını yaptırdı. Hisse senetleri Cuma günü ABD'nin istihdam büyümesinin S&P 500 Endeksi'ni Ekim zirvesinin üzerine taşıma konusunda yetersiz kalması sonucunda geri adım attı.

Merkel ve Sarkozy bugünkü görüşmelerinde euronun önümüzdeki 3 ay içinde kurtarılmasına yönelik planlarını tartıştı. Euro Bölgesi liderleri yeni bütçe kuralları konusundaki çalışmalarını, 30 Ocak'taki zirvelerinde tamamlayabilir. Liderlerin, borç krizinin kontrol altına alınması için bu yıl başlattıkları kurtarma fonundaki sermaye katkı paylarının da hızlandırılmasını değerlendirdiği düşünülüyor.

Geçtiğimiz 11 çeyrek boyunca hisse başı kârları, beklentilerin üzerinde gelmiş olan S&P 500 şirketlerinin Eylül-Aralık dönemindeki kârlarının yüzde 6 artmış olacağı tahmin ediliyor.