Advertisement

Almanya Şansölyesi Merkel'in IMF Başkanı Lagarde ile Avrupa'nın borç sorunu için toplanmasının öncesinde petrol New York'ta dört günde ilk kez değer kazandı. Venezüela ise Batı'nın İran petrolüne ambargo koymasına OPEC'in müdahil olmayacağını açıkladı.

Berlin'deki toplantı öncesinde petrol vadelileri yüzde 0.5 kadar değer kazandı. Venezüela Petrol Bakanı Rafael Ramirez, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun ABD ve İran arasındaki gerginliğe dahil olmayacağını söyledi. 

"Arz tarafı şok potansiyeli petrol fiyatlarını şu an olduğu noktada tutuyor." diyen Sidney'deki Fat Prophet kaynak analisti David Lennox, "Avrupa'nın durumu ekonomik büyümeyi etkiliyor fakat bu hikayenin artık piyasaya yük olmaya başladığını düşünüyoruz." açıklamasında bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki şubat teslimli ham petrolün varili 49 sent artışla 101.80 dolara yükselirken Singapur'da ise yerel saatle 13.06'da 101.78 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratı dün yüzde 0.3 düşüşle 30 aralık tarihinden beri en düşük seviye olan 101.31 dolara geriledi. Petrol fiyatları 2011'de yüzde 8.2 değer kazandı.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki şubat teslimli brent petrolün varili 34 sent artışla 112.79 dolara ulaşırken Avrupalı kontrat ile Batı Teksas'ın kontratı arasındaki fark 10.96 dolara daraldı.