Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İran petrolüne ambargo spekülasyonunun Avrupa'yı resesyona sokacağı endişesi ile petrol vadelileri yüzde 0.6 kadar değer kaybıyla New York'ta yaklaşık bir haftanın yükseğinden geriliyor.

Açıklanacak olan bugünkü verilerde Almanya'nın ekonomik büyümesinin yavaşladığı tahmin edilirken İspanya endüstriyel üretiminin de 2009'dan beri en çok küçülmeyi gösterdiği tahmin ediliyor.

Avrupa Birliği'nin İran petrolüne ambargo koyma çalışmaları arz kontratları ve aşamalı sürelerin uzunluğundan muafiyet konsusunda boğuldu. İran, petrolüne ambargo koyulduğu takdirde dünyanın petrol akışını sağlayan 5 boğazından biri olan Hürmüz'ü kapatacağını açıklamıştı. Petrol taşıyan her 6 tankerden biri Hürmüz Boğazı'nı kullanıyor.

"Fiyatlar düşük çünkü İran manşetlerden inmiyor ve Hürmüz Boğazı çok önemli bir boğaz." diyen kıdemli risk yönetimi danışmanı Anthony Nunan, "Asıl odaklanılması gerekilen euro bölgesindeki kriz." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki şubat teslimli ham petrolün varili 46 sent düşüşle 101.60 dolara gerilerken Singapur'da ise yerel saatle 12.42'de 101.87 dolar oldu. Petrolün kontratı dün yüzde 0.9 tırmanarak 102.24 dolara yükselmişti. Fiyatlar bu yıl yüzde 3.1 değer kaznadı.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki şubat teslimli brent petorlün varili 34 sent düşüşle 112.94 dolar oldu. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı 11.07 dolara açıldı.