Advertisement

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından hazırlanan ''Ocak 2012 Ekonomik Görünüm ve Tahminler'' notuna göre, Kasım ayında 5 milyar 188 milyon dolar olan cari açık, ilk defa geçen senenin aynı ayına göre düşüş gösterirken, çeyreklik bazda da 12 aylık cari açıkta azalma bekleniyor.

BETAM'ın değerlendirmesinde, kasım ayında sanayi üretim endeksi ekim ayına göre yüzde 2,5 oranında azalırken, ihracatın yüzde 1,7 arttığı, ithalatın ise yüzde 2 oranında gerilediği hatırlatılarak, 4. çeyrekte yatırımlardaki düşüşün devam edeceğinin tahmin edildiği bildirildi.

Gerek dış ticaret dengesinde gerekse cari açıktaki artış hızının üçüncü çeyrekte geçtiğimiz çeyreklere kıyasla azaldığı anımsatılan değerlendirmede, 4. çeyrekte ise azalmanın başladığı, mutlak rakam olarak 3. çeyrekte yıllık 78 milyar dolar olarak gerçekleşen cari açığın 4. çeyrekte 76 milyar dolar seviyesine düşeceğinin öngörüldüğü, BETAM'ın tahminine göre 4. çeyrek sonu itibariyle cari açığın GSYH'ya oranının 3. çeyrek ile aynı seviyede (yıllık) yüzde 9,8 olacağı ifade edildi.

Kasım ayında cari açığın 5 milyar 188 milyon dolar olduğu hatırlatılan değerlendirmede, şunlar kaydedildi:

''İlk defa cari açık geçen senenin aynı ayına göre düşüş gösterdi. Çeyreklik bazda da 12 aylık cari açıkta azalma bekliyoruz. Mutlak rakamlara 12 aylık cari açık 3. çeyrek sonunda 77 milyar 782 milyon dolar oldu. 4. çeyrekte ise bu rakamın azalarak 76 milyar dolar düzeyinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

3. çeyrekte cari açığın GSYH'a oranı (yıllık) yüzde 9,8 olarak gerçekleşmişti. 4. çeyrekte yine aynı düzeyde kalacağını tahmin ediyoruz. Son üç çeyrektir çeyrek başına 1,4 yüzde puan artan cari açık oranı, üçüncü çeyrekte 0,7 yüzde puan arttı. Dördüncü çeyrekte ise durma noktasına geldi. Bunda elbette baz etkisinin önemli bir etkisi var. Geçtiğimiz sene cari açık 4. çeyrekte sıçrama yapmıştı.''