Advertisement

Japonya'da  cari işlemler fazlası Kasım ayında, güçlü yen ve zayıf denizaşırı talebin Mart ayındaki deprem sonrası ülkenin toparlanmasını olumsuz etkilemesi ile birlikte, daraldı.

Dış ticaret fazlası Kasım ayında, önceki yılın aynı ayına göre yüzde 86 düşerek 138.5 milyar yene (1.8 milyar dolar) geriledi. Bloomberg News'un anketine katılan 19 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 74.2 daralması bekleniyordu.

Çin ve Avrupa'da büyümenin yavaşlaması ve yenin değer kazanması, Nissan Motor Corp. ve Sony Corp. gibi önemli Japon şirketlerinin mallarına yönelik denizaşırı talebi olumsuz etkiliyor. Dış ticaretteki düşüş Japonya'yı dış ticaret açığı vermeye yaklaştırıyor ve bu durum, dünyanın en botçlu ülkesinin, fon sağlamak için yabancı yatırımcıya daha fazla bağımlı olmasına neden olabilir.

Tokyo'da SMBC Nikko Securities'in piyasa başekonomisti Mari Iwashita, "Güçlü yen şirketleri, toparlanma gayreti göstermelerine karşın, aşağı itiyor" dedi ve "Japon şirketlerinin güçlü yeni alt edebilmelerinin yolu yok. Yapabilecekleri tek şey beklemek" değerlendirmesinde bulundu.