Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Son iki günde yükseliş kaydeden altın, gelen fiziki talep ve Avrupa'nın kötü durumu ile seviyesini korurken platin ise bir ayın yükseğini gördü. Avrupa Merkez Bankası'nın bugünkü toplantısında borç krizini gevşetmek için herhangi bir adım atılmayacağı spekülasyonları ile sarı metal bugünü de yükselişle kapatabilir.

Spot altının onsu pek fazla değişim göstermeyerek Singapur'da yerel saatle 13.07'de 1,643.73 doalrdan işlem gördü. Spot platinin onsu ise 1,501.38 dolara gerilemeden önce yüzde 0.7 kadar yükselişle 12 aralık tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,505 doları gördü. Araçlar için önemli bir metal olan platin ABD ekonomisinin toparlanma işaretleri ve Küresel çapta otomobil satışlarının artacağı beklentisi ile bu yıl yüzde 7 tırmandı.

Analistlerin tahminlerine göre Avrupa merkez Bankası bugünkü para politikası toplantısında gösterge faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 1 seviyesinde bırakacak. Reyting Kuruluşu Fitch'e göre de banka bölgenin borç krizi ile savaşmak adına tahvil alımlarını desteklemeli.

"Altın şu an Avrupa'da olup bitenlere göre hareket ediyor." diyen Australia & New Zealand Banking Group analisti Natalie Robertson, "Öne çıkan görüş ise AMB'nın Avrupa'yı desteklemek için şu an yeterince önlem almayacağı yönünde." yorumunda bulundu.