Advertisement

Cuma günü bilanço tablosunu açıklayacak olacak JP Morgan Chase&Co.'nun rekor seviyedeki kazançlarıyla, ABD'nin en kârlı bankası olmayı sürdüreceği tahmin ediliyor. Ancak kârlı bankanın bu kez hızlı adımlarla ilerleyen bir rakibi de var: Wells Fargo&Co.

Bloomberg analistleri, JP Morgan'ın bir defaya mahsus gelirler çıkarıldığında 2011'de yüzde 6 artışla 18.5 milyar dolar kazanç açıklamasını bekliyor. San Francisco'daki Wells Fargo'nun ise aynı dönemde kazançlarını dörde katlamış olması ve 15.3 milyar dolar kazanç açıklayacağı tahmin ediliyor.

ABD'ye ve Wall Street şirketlerine bakıldığında, Wells Fargo'nun kazançları 6 çeyrektir üst üste Goldman Sachs Group Inc. ve Citigroup Inc.'i solluyor. 1.3 trilyon dolarlık varlığıyla ABD'nin 4. büyük bankası olan Wells Fargo aynı zamanda birçok rakibinin üzerinde değerlemeye sahip.

Wells Fargo'nun hiçbir zaman diğer Wall Street'çiler gibi yatırım bankacılığına odaklanmamış olduğunun altını çizen eski Philadelphia Fed denetmeni ve FBR Capital Markets'ın analistlerinden Paul Miller, "Wells Fargo'nun şu an böyle bir atak yapmasının bir sebebi, yatırım bankacılığına çok el sürmemiş olması" dedi.

Miller, düşük işlem sonuçları ile birlikte yatırım bankacılığındaki sıkıntıların JP Morgan'ın 4. çeyrek rakamlarına yansıyacağını söyledi.