Advertisement

Fed yetkilileri, bu ay ilk kez açıklanacak olan faiz tahminlerini şekillendirmesi beklenen ABD ekonomisindeki ilerleme sinyallerinin ışığında daha fazla "parasal genişleme" konusunda görüş ayrılığı yaşayabilir.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans dün ekonomik büyümenin orta ölçekli olduğunu belirterek, parasal genişleme çağrısında bulundu. Geçtiğimiz hafta ise New York Fed Başkanı William Dudley, Boston Fed Başkanı Eric Rosengren ve San Francisco Fed Başkanı John Williams da üçüncü kez tahvil alım programına gidilmesine destek veren isimlerden oldu.

Bazı Fed yetkililerinden duyulan parasal genişleme çağrıları, ABD'nin çoğunluğunda perakende satışları ile hizmet, petrol ve gaz taleplerindeki artışın etkisiyle büyümenin ilerlediğini gösteren Fed'in Bej Kitap raporunun öncesinde geldi. Geçtiğimiz hafta açıklanan diğer olumlu veriler arasında ise son 3 yılın en düşük seviyesine gerilemiş olan işsizlik oranı ve artan tüketici kredileri bulunuyor.

Son gelişmelere rağmen Fed yetkililerinin ekonomik toparlanmanın süreceği ve daha da ilerleyeceği konusunda oldukça ihtiyatlı olduğunun altını çizen eski Wells Fargo&Co. başekonomisti ve şimdi California State University'de profesörlük yapan Sung Won Sohn, Fed yetkililerin yalnızca biraz ilerleme görmek istediğini söyledi.

Yine de merkez bankası yetkililerinin hala daha gizlemeden QE3'ü değerlendirdikleri görülüyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Ocak 2012 Perşembe, 18:09 Misafir bugün gelen işsizlik ve tüketim verileri beklenenin altında gerçekleşti. buda parasal genişleme algısında artışa neden olabilir. parasal genişleme olacaksa şubat mart gibi olalıki etkileri 6 7 ay sonra hissedilebilsin.
12 Ocak 2012 Perşembe, 15:13 Misafir kim söyledi?
12 Ocak 2012 Perşembe, 13:05 Misafir parasal genişleme olmayacak